Stary Teatr w Krakowie (Duża Scena) zaprasza 26 listopada 2004r. o godz. 19:15 na premierę "Makbeta" Williama Shakespeare’a w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Wystepują:
Duncan – Jakub Przebindowski, Malcolm – Rafał Fudalej (PWST), Makbet – Krzysztof Globisz, Banquo – Jacek Romanowski, Macduff – Roman Gancarczyk, Lenox, Siward – Juliusz Chrząstowski, Rosse – Andrzej Hudziak, Angus – Aleksander Fabisiak, Seyton, Morderca I – Zbigniew Ruciński, Morderca II, Żołnierz I – Błażej Peszek, Lekarz szkocki – Leszek Piskorz, Odźwierny – Mieczysław Grąbka, Lady Makbet – Iwona Bielska, Lady Macduff – Katarzyna Gniewkowska, Dama dworu – Aldona Grochal, Wiedźmy – Ewa Kolasińska, Beata Paluch, Katarzyna Warnke, Sługa Makbeta – Andrzej Kozak
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenografia Krystyna Zachwatowicz
Muzyka Stanisław Radwan
Choreografia Jacek Tomasik
Tłumaczenie: Antoni Libera
Telewizyjna sesja zdjęciowa odbędzie się we wtorek 23.11.2004 o godz. 18.00 na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1.
Andrzej Wajda po kilkuletniej przerwie powrócił do Starego Teatru.
Wielkie dramaty Szekspira, podobnie jak powieści Dostojewskiego, są od lat dla Andrzeja Wajdy wyzwaniem – fascynują, niepokoją, prowokują do wciąż nowych odczytań. Tak było z Hamletem , do którego powracał czterokrotnie, badając "wiecznie nierozwikłaną tajemnicę" bohatera i dramatu. Wielokrotnie też mierzył się z powieściami Dostojewskiego, wydobywając z nich gorączkowy rytm zdarzeń, skrajność ludzkich doświadczeń, opętanie i przerażenie złem, grozę ideologii usprawiedliwiających zbrodnię, bolesną drogę bohaterów ku moralnej samoświadomości.
Nic dziwnego, że od lat fascynował go także Makbet . Po raz pierwszy ten temat pojawił się w Powiatowej lady Makbet zrealizowanej w 1962 roku na podstawie opowiadania Mikołaja Leskowa. Film, choć osadzony w realiach XIX-wiecznej Rosji, zawierał – jak pisał londyński recenzent – "odczucie ponadczasowości, które towarzyszy tragedii". W 1969 roku powstał Makbet w Teatrze Telewizji (z Tadeuszem Łomnickim i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych).
Andrzej Wajda od lat myślał o powrocie do tego tematu i odczytaniu dramatu Szekspira w perspektywie Zbrodni i kary Dostojewskiego, która w jego inscenizacji była wnikliwym studium rodzącej się odpowiedzialności za zbrodnię i wiwisekcją udręczonej ludzkiej duszy: "Makbeta jako sztukę o władzy już wielokrotnie widzieliśmy. Ja mam nadzieję, że uda mi się z aktorami wydobyć temat zbrodni i kary – w tym tajemnica tej sztuki, jej siła i piękno". Andrzej Wajda w pracy nad Makbetem spotyka się ponownie z Krystyną Zachwatowicz i Stanisławem Radwanem, współtwórcami wielu jego wybitnych przedstawień.