1 grudnia o godz. 18.00, w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się wykład z cyklu "Moja historia sztuki”:
Anastazy B. Wiśniewski: Promocja Sztuki Powspółczesnej w Środowisku Całkowicie Zaniedbanym.
Anastazy B. Wiśniewski, animator sztuki, twórca teorii artystycznej Tapeartu, autor koncepcji sztuki powspółczesnej, uważany za jednego z klasyków polskiej awangardy. Uprawia sztukę i uczestniczy w życiu artystycznym od ponad trzydziestu kilku lat. Wystawiał swoje prace w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Portugalii Włoszech, Hiszpanii, w Rosji, na Białorusi i w innych krajach (łącznie około pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i ponad dziewięćdziesiąt zbiorowych).
O swojej twórczości A.B. Wiśniewski mówi : “to nie modernizm ani postmodernizm, to powspółczesność.” Swoje najnowsze prace tworzy zgodnie ze sformułowana przez siebie filozofia "wyzwolenia wyzwolonego", w której polemizuje z poglądem Baudrillarda, zgodnie z którym wszystko zostało już wyzwolone i poruszamy się w pustce. Artysta nawiązuje zarazem do kantowskiego imperatywu ciągłego doskonalenia. Zdaniem Anastazego B. Wiśniewskiego, wyzwolenie nie może być aktem jednorazowym, gdyż często bywa tak, ze wyzwoliwszy się już z czegoś popadamy w jeszcze większe zniewolenie. Akty wyzwolenia należy powtarzać, aż do uzyskania bardziej zadowalającego i doskonalszego stanu rzeczy. Koncepcja sztuki powspółczesnej Anastazego B. Wiśniewskiego, bedąc konsekwencją rozwoju wcześniej sformułowanej i praktykowanej teorii Tapeartu, jest propozycja pomostu miedzy klasyczna awangarda, a sztuka przyszłości.
Od 2000 roku w wirtualnej przestrzeni realizuje i promuje sztukę powspółczesną w środowisku całkowicie zaniedbanym, a jego adaptacje tej przestrzeni na potrzeby sztuki powspółczesnej wykazują cechy ponadregionalne. Stypendysta Ministerstwa Kultury w tym zakresie [r.2002 i 2004].