Instytut Cervantesa zaprasza 3-dniowy cykl muzyczny: Arabska Andaluzja, Sefarad, España – muzyka arabska, hiszpańska, sefardyjska.
10 i 11 grudnia po raz pierwszy w Polsce wystąpią Begoña Olavide i zespół Mudéjar. Gwiazdy hiszpańskiej muzyki dawnej, przyjaciele Jordi Savalla:
10.12.2004, 19:00 – Sala im. W. Lutosławskiego, Polskie Radio, ul. Woronicza 17, Warszawa
11.12.2004, 19:00 – Akademia Muzyczna w Krakowie ul. Basztowa, 8
Członkami zespołu są m.in.:
Begoña Olavide: śpiew, wirtuoz i europejska pionierka gry na psałterium, gra też na cytrze kanon. Była współzałożycielką zespołu Cálamus, któremu udało się przywrócić hiszpańskiej panoramie muzycznej zapomnianą kulturę z okresu królestwa Al-Andalús w Hiszpanii. Grała m.in. w zespole Hespèrion XXI Jordi’ego Savalla.
Carlos Paniagua: gra na średniowiecznych instrumentach perkusyjnych i na psałterium, słynny lutnik.
Pedro Estevan: instrumenty perkusyjne. Gra obecnie w formacjach Hesperion XXI (Jordi’ego Savalla), Le Concert des Nations, Mizrab, Mudéjar and Grupo Círculo.
Ramiro Amusategui: specjalista w grze na lutni arabskiej, koncertował na całym świecie z zespołami Ars Antiqua Musicalis, Grupo de Danza Hispano-Arabe, Ballet Teatro Español. Nauczyciel muzyki i gry na gitarze w licznych konserwatoriach.
Daniel Carranza: gitara. Grał jako solista w wielu zespołach muzyki dawnej oraz orkiestrach symfonicznych (m. In. Bilbao i Xoven). Współpracuje z zespołem Camerata Iberia, z którym nagrał płytę Dances from the Spanish Renaissance dla M.A. Recordings.
Fahmi Alquai: viola da gamba. Koncertuje z zespołami kameralnymi II Suonar Parlante, Mala Punica, Orphénica. Grał w duecie z klarnecistą Javierem Nuñezem oraz w zespole Accademia del Piacere z Mariví Blsco.
Zespół Mudéjar powstał w 1994 roku z inicjatywy Begoñii Olavide, która zaprosiła do współpracy muzyków specjalizujących się w muzyce dawnej. Repertuar zespołu obejmuje hiszpańską muzykę od XIII do XVI wieku, utwory z tradycji ustnej, z okresu arabskiego królestwa Al-Andalus i romance.
Używane przez artystów instrumenty są rekonstrukcją instrumentów dawnych, odtworzonych przez znanego lutnika i perkusistę Carlosa Paniagua. W wielu przypadkach chodzi o instrumenty, które nie zachowały się nawet w muzeach. Osiągnięte efekty są owocem dogłębnych badań historycznych, studiów nad budową instrumentów i nad zapomnianymi technikami gry.
12 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się Koncert pieśni sefardyjskich: „Gałązka Ruty” (Ośrodek Działań Twórczych w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 36a)
Pieśni sefardyjskie śpiewane przez Annę Jagielską w oryginalnym języku ladino i zgodnie z praktyką wokalną dotyczącą stylu i ornamentyki zabrzmią na współczesnych instrumentach we współczesnych aranżacjach autorstwa Jerzego Cembrzyńskiego. Opracowania wykorzystujące elementy muzyki klasycznej, klezmerskiej, a czasem nawet jazzowej pozostają w klimacie muzyki orientalnej.
Zespół „ANYA” powstał w 2002 roku z inicjatywy śpiewaczki Anny Jagielskiej oraz Jerzego Cembrzyńskiego, kontrabasisty orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej. Zespół ma w swoim repertuarze muzykę sefardyjską, hiszpańską, polską i latynoamerykańską a także pieśni dawne i ludowe innych krajów.
Gałązka Ruty
Pieśni sefardyjskie we współczesnych aranżacjach
Zespół Anya
Anna Jagielska – sopran
Jerzy Cembrzyński – kontrabas, aranżacje
Joanna Gatniejewska – flet
Michał Pindakiewicz – gitara
Paweł Rybkowski – skrzypce
Bilety: w dniu koncertu 15 zł / w przedsprzedaży 10 zł
Do nabycia: Ośrodek Działań Twórczych, ul. 1 Sierpnia 36a
poniedziałek-piątek: 10.00-21.00, tel.: 497 85 54, 695 640 909
2 komentarzy
monim zdaniem te arabskie tance to fascynacja dla wilu ludzi
Duzo fajnych zespołów hiszpańskich jest pod linkiem http://www.iberiarecords.com
A co sądzicie o Yasmin Levy?