6 grudnia 2004 r. w Teatrze Polskiego Radia odbyła się, już po raz siedemnasty, uroczystość wręczenia Wielkiego Splendora i Honorowego Wielkiego Splendora. Nagrody tegorocznym laureatom Marianowi Opani i Wieńczysławowi Glińskiemu wręczył Prezes Zarządu PR S.A. Andrzej Siezieniewski.
Wielki Splendor to nagroda przyznawana przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. Jest dowodem uznania za mistrzowskie kreacje w słuchowiskach Teatru PR, a także twórczy wkład na rzecz rozwoju radia artystycznego w Polsce. Honorowy Wielki Splendor jest przyznawany za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego, kompozycji muzycznej lub jako wyraz uznania dla aktora-seniora o wielkim artystycznym dorobku radiowym.
W latach ubiegłych laureatami Wielkiego Spelndora byli:
Bronisław Pawlik, Zofia Rysiówna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Anna Seniuk, Krzysztof Gosztyła, Grażyna Barszczewska, Adam Ferency, Stanisława Celińska, Krzysztof Wakuliński, Danuta Stenka.
Dotychczasowi laureaci Wielkiego Splendora Honorowego to:
Zbigniew Kopalko – reżyser; Juliusz Owidzki – reżyser; Andrzej Mularczyk – pisarz; Andrzej Zakrzewski – reżyser; Henryk Bardijewski – pisarz.
Autorką oryginalnej rzeźby, która towarzyszy nagrodzie jest artystka rzeźbiarka Zofia Wolska.
Tegoroczny laureat Wielkiego Splendora Marian Opania jest wybitnym aktorem teatralnym, radiowym, filmowym i telewizyjnym. Ukończył PWST w Warszawie. Od 23 lat publiczność może podziwiać go na scenie teatru Ateneum. Wcześniej występował na deskach teatru Rozmaitości, Studio, Kwadrat, Komedia,
Marian Opania związany jest z Polskim Radiem już od 40 lat. Stworzył setki kreacji w Teatrze PR m.in. „Mistrz i Małgorzata” M.Bułhakowa w reżyserii Henryka Rozena, „Quo Vadis” H.Sienkiewicza w reżyserii Janusza Kukuły, „Postrzyżyny” B.Hrabala w reżyserii Wojciecha Markiewicza, Łatka w „Dożywociu”, Rejenta w „Zemście” A.Fredry, Wienieczka w „Moskwa- Pietuszki” W.Jerofiejewa, „Cyrk odjechał, lwy zostały” A.Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły (Prix Italia 1996). W ostatnich latach, w jego interpretacji usłyszeliśmy między innymi powieści: „Miasto utrapienia” J.Pilcha, „Szaleństwa panny Ewy” K.Makuszyńskiego.
Wieńczysław Gliński – laureat Honorowego Wielkiego Splendora – to aktor teatralny, radiowy, filmowy, telewizyjny i estradowy. Pracował w takich teatrach warszawskich jak: Polski, Komedia, Narodowy; występował w kabaretach literackich.
Z Teatrem Polskiego Radia związany jest od prawie 60 lat. Stworzył niezapomniane role w wielu słuchowiskach m.in.: „Opowieść” J.Conrada, „Ping-pong z Salomeš” J.Abramowa w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, „Zrzędność i przekora” A.Fredry w reżyserii Waldemara Modestowicza, „Ferdydurke” W.Gombrowicza i „Potop” H.Sienkiewicza w reżyserii Janusza Kukuły. Za kreację postaci Księdza w słuchowisku Roberta Trojanowskiego „Jezus we wsi”, został laureatem III Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry Sopot 2003” – w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Również sam reżyserował słuchowiska radiowe. Na swoim koncie ma ponad 1500 ról w audycjach radiowych.