Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku zaprasza 17 i 18 grudnia na festiwal Euroshorts 2004, Replika Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy.
Euroshorts to festiwal w całości poświęcony krótkiemu metrażowi. Kolejna, już 14 edycja tej organizowanej przez Fundację Młodego Kina imprezy, odbyła się w listopadzie 2004 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
W trakcie festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt premierowych krótkich filmów z 20 krajów, słynny Amerykański Film Reklamowy 2004 (zestaw filmów reklamowych uznanych za dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku) oraz najbardziej twórcze polskie filmy reklamowe pretendujące do tego miana. Pokaz gdański repliki obejmie dwudniową prezentację. Wstęp i komentarz do prezentowanych filmów jak zwykle wygłosi dyrektor artystyczny festiwalu, reżyser Przemek Młyńczyk.
Pierwsze spotkanie (17.12.2004) poświęcone będzie prezentacji krótkich filmów niezależnych fabularnych i dokumentalnych oraz promocji najnowszego wydawnictwa Fundacji Młodego Kina płyty DVD pt.: "Euroshorts vol. 2". W ramach festiwalu została wydana kolejna już płyta zawierająca wybrane filmy ze wszystkich edycji Strefy Niekomercyjnej Euroshorts a także filmy laureatów konkursu na najbardziej twórcze polskie filmy reklamowe roku 2004. Pokazom towarzyszył będzie projekt intermedialny autorstwa Andrzeja Musiała pt. : Wioletta. Składa się on z fotograficznych fotomontaży oraz filmu video.
Andrzej Musiał jest operatorem filmowym, absolwentem PWSFTViT w Łodzi (dyplom w 1990 roku) a obecnie wykładowcą na Wydziale Operatorskim. Zrealizował m.in. zdjęcia do filmów dokumentalnych: „Stan nieważkości” (w reżyserii Macieja Drygasa), „Sposób na życie” (reż. Mariusz Front, o polskich najemnikach, którzy walczyli w Jugosławii) „Le Corbusier”, „Wiedźmy”; fabularnych ‘Osiemnaście’, spektakli teatru telewizji: „Zmierzch długiego dnia” (reż. Mariusz Grzegorzek), „Dziecko” (reż. Mariusz Front), filmów reklamowych.
Kolejny wieczór (18.12.2003) to spotkanie z reklamą oraz strefą niekomercyjną. Oprócz „hitu” festiwalu Amerykańskiego Filmu Reklamowego pojawią się także realizacje eksperymentalne, teledyski oraz często utrzymane w żartobliwej formie realizacje animowane.
Program:
piątek 17.12.2004
– Prezentacja projektu fotograficznego Andrzeja Musiała pt.:Wioletta
– strefa niekomercyjna cz.1 ok.115 min.
ANNA, Szwajcaria, 15’, reż. Ueli Steiger
19-letnia Anna musi podjąć decyzję, czy przystosować się do grupy czy być sobą. Występują: Klara Wilke, Esther Zollinger, Philipp Müller, Tatyana Sharmila Naidu, Philip Reich, Caroline Rindlisbacher.
Był sobie król (Cera una volta un re), Włochy, 10’, reż. Massimiliano Mauceri
Scena rozstania dziewczyny i chłopaka pokazana raz z jego a raz z jej punktu widzenia. "Ten, kto ma rację, tak naprawdę się myli. A ten kto się myli – ma rację". Występują: Elisabetta Magnani, Mauro Batistoni.
Kobieta ze strzelbą (Okhotnik), Japonia – Rosja, 28’10”, reż. Hitoshi Hirano
34 letnia kobieta po śmierci ojca żyje samotnie w syberyjskiej wsi polując na dzikie zwierzęta. W okolicy jest tylko jeden sklep, do którego wkrótce przyjedzie japoński inwestor. Właściciel sklepu sprzedaje jednak nie tylko to co oficjalnie jest na półkach. Zdjęcia: Władimir Kislicyn, montaż: Tatyana Morozova, występują: Anna Ardova, Tatiana Markova, Leonid Gromow, Tatiana Auszkap.
Kostki cukru (Terrones), Hiszpania, 16’, reż. Lourdes Monterrubio
Jak pozbyć się wspomnień, kiedy nie ma nic oprócz nich? Film absolwencki z madryckiej szkoły filmowej Ecam. Zdjęcia: Tadzio Salgado, montaż: Emma Tussell, występują: María Ayusa, Alvaro García.
Poranki (Els matins), Hiszpania, 11’, reż. Lluís Aulida
Historia miłosna w pięciu aktach z epilogiem. Występują: Alex Brull, Amanda Baque.
Filmy dokumentalne:
Jest super, Polska, 4’37”, realizacja: Michał Adamus, Tomasz Nawrot, Maciej Dyja
Bohater tej mikroscenki dokumentalnej zastanawia się przeciwko czemu dziś można się buntować.
Po powodzi (After the Flood), Kanada, 8’53”reż. Fernand Bélanger
Impresja dokumentalna o malarstwie i wodzie, z muzyką Réne Lussiera, inspirowana rysunkami na kamieniach wykonanymi przez Gisèle Daniel,. Zdjęcia: Nathalie Lasselin, montaż: Louise Dugal.
Lombard (The Pawn), USA, 10’, reż. Dawn Westlake
Wdowa po zabitym w Iraku dziennikarzu, zastawia swoje uczucia w surrealistycznym lombardzie. Muzyka: Gregory Johnson, występują: Dawn Westlake i Sam Ambler.
Euroshorts vol. 2, ok, 30 min
prezentacja płyty DVD, kilkadziesiąt najlepszych polskich filmów reklamowych i niekomercyjnych ostatnich sześciu lat.
Oficjalne ogłoszenie wyników Euroshorts 2004 w konkursie kina niekomercyjnyjnego
sobota 18.12.2004, 17:00
AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY 2004 (72’) – najwybitniejsze prace twórców reklamy z USA, nagrodzone przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA i włączone do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku
STREFA NIEKOMERCYJNA część 2, ok.70 min. filmy eksperymentalne i teledyski
Portret (A Portrait), Norwegia, 1’33”,reż. Ingse B. Saethre
W twarzy widać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Fatal Death II, Holandia, 4’ 10”, reż. i montaż: Marc Cuppens
Nakręcona w stylu zwiastuna filmowego historyjka o walce gangu hiphopowego z prawdziwą mafią o przejęcie kontroli nad rynkiem narkotyków. Muzyka i dźwięk: Sandor Caron, występują: Frank "Capone" Borgmeijer, Mike Kivits "Aardvarck".
DJ Slow “I’m Over You Pablo”, Finlandia, 3’55”, reż. Karre Anttonen
Przyszłość. Równość jednostek w społeczeństwie. Raj? Superman. Konflikt narodów niszczy system. Ucieczka. Przyszłość. Nowe społeczeństwo to nowe systemy. Ewolucja… Autorami animacji w tym futurystycznym teledysku są: Jussi Castellanos, Kalle Nieminen i Milla Ahola. Muzyka: Vellu Maurola (DJ Slow)
Triptych Pt. 3, 3’, reż. Piotr Jakubowicz
Łączący animację i film żywego planu teledysk do muzyki nowojorskiego muzyka Blockheada z wytwórni Ninja Tune. Występuje Miho Iwata.
Skrawki światła (Light Leaks), Kanada 9’30” – reż. Sandra Gerstberger
Eksperymentalny. Mała dziewczynka zmaga się z tematem śmierci. Ma przy tym magiczną moc: potrafi cofać czas i dzięki delikatności przywracać życie. Zdjęcia: Matt Law.
Włoski wideo art., Włochy 8’ – reż. Massimo Schiavoni
Inspiracją do tej miniaturki eksperymentalnej trzech włoskich performerów były obrazy Maneta oraz film Almodovara "Porozmawiaj z nią
Jak totalnie zniknąć? (How to disappear completely), Wielka Brytania 8’ – reż. Steve Piper
Uciekając od miejsc pełnych ludzi, młody fotograf skupia się na dokumentowaniu
przyrody. Musi jednak w pewnym momencie wrócić do rzeczywistości. Zdjęcia: Rob
Fairlie, występują: David House i Michelle Munden.
Już nie jesteśmy razem (Ya no estamos juntos), Meksyk, 11’ – reż. Francisco Orvananos
Czarnobiała impresja fabularna o świecie dziecka. Zdjęcia: Christian Rivera.
Nazca, Włochy, 15 min. – reż. Vincenzo Fatorusso
Filmowy pamiętnik nawiązujący do stylu wielkich mistrzów włoskiego kina. W roli głównej: Cristiana Cedrini, zdjęcia: Roberto Mezzabotta. Film diary inspired by the style of great masters of the Italian cinema. Starring: Cristiana Cedrini, DP: Roberto Mezzabotta.
Sztuczka (Truc), Francja, 4’30”, reż. Stephane Ackel
Dwóch facetów i dziewczyna na pustym parkingu podziemnym. Prawdziwe zdarzenie? Zdjęcia próbne do filmu? Występują: Jérôme Tomray, Marjorie Marramaque, Olivier Laton.
Kurator programu: Małgorzata Taraszkiewicz- Zwolicka
Wstęp każdego dnia: 5 pln
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1 80-767 Gdańsk tel/fax.: 058 305 26 80