10 stycznia 2005 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się X koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych.
Wystąpią Błażej Goliński (wiolonczela) oraz Elżbieta Pasierowska – Kołodziej (fortepian).
Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej Musica Mundi oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury.
Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje.
Elżbieta Pasierowska – Kołodziej studia pianistyczne ukończyła w Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie prof. K. Popowej – Zydroń. Pod kierunkiem prof. Z. Śliwińskiego odbyła także roczne studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie. W czasie studiów dwukrotnie zdobywała nagrody na Konkursach na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1989, 1990). W 1992 roku zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach.Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie kształciła się o prof. J. Lateinera (fortepian) oraz prof. N. Shetlera (kameralistyka).
Od 1991 r. jest wykładowcą, od 2001 adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej (Wydział Instrumentalny, Katedra Kameralistyki). Od 1991 uczy także gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.
Koncertowała w Niemczech i Francji, m. in. wykonując w r. 1999 na Międzynarodowym Festiwalu w Guillestre utwory solowe i pieśni z solistkami Warszawskiej Opery Kameralnej – Olgą Pasiecznik i Ewą Mikulską. Z Ewą Mikulską i Witoldem Żołądkiewiczem nagrała dla firmy płytowej DUX pieśni F. Chopina oraz z Ewą Mikulską pieśni B. Brittena dla Polskiego Radia. W latach 2001 i 2002 brała udział w Forum Muzyki W. Lutosławskiego – koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Jej uczniowie są laureatami pierwszych nagród międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych oraz kameralnych.
Błażej Goliński (ur. 1978) ukończył w 2002 r. z wyróżnieniem studia w gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki, w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczył w kursach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez R. Sucheckiego, M. Maisky’ego, V. Yagling, A. May, R. Jabłońskiego. W latach 2001 – 2003 współpracował z Orkiestrą „Sinfonietta Cracovia” jako koncertmistrz wiolonczel. Z orkiestrą tą uczestniczył w licznych festiwalach, m. in. Festiwalu P. Casalsa (Porto Rico), Schlesvig Holstein Muzik Festiwal (Niemcy), Wielkanocnym Festiwalu im. Beethovena w Krakowie, Festiwalu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim L. Maazela oraz Kursie Mistrzowskim Ch. Eschenbacha.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował trzykrotnie podczas Forum Muzyki W. Lutosławskiego w Warszawie (2001, 2002, 2003), brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną ze znakomitymi muzykami (J. Stanienda, M. Janovici, R. Kabara, M. Toporowski), także jako członek Kwartetu Dafo. Na stałe związany z gdańską Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel.
W latach 2000 – 2002 był asystentem – stażystą, a od 2002 r. zatrudniony jako asystent w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat uczelnianego Konkursu Bachowskiego (II nagroda w kat. kameralistyki, III nagroda jako solista). Wyróżniony na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (2002). Dwukrotnie otrzymywał stypendium Ministra Kultury. W 2003 otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska dla Młodych Twórców oraz- jako członek Hanzeatyckiej Orkiestry Kameralnej – Pomorską Nagrodę Artystyczną „Gryf” w kategorii „debiut roku”.
Program koncertu:
A. Honegger – Paduana na wiolonczelę solo
L. van Beethoven – Sonata A-dur na fortepian i wiolonczelę op. 69 nr 3
Allegro, ma non tanto
Scherzo, Allegro molto
Adagio cantabile
Allegro vivace
przerwa
S. Rachmaninow – Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 19
Lento, Allegro moderato
Allegro scherzando
Andante
Allegro mosso
1 komentarz
Jestem pod wrazeniem, naprawde! Szczególnie mnie nieskrępowane ruchy podniecają. Błażejku, jesteś boski! Cmok, cmok.