14 stycznia o godz. 18: 00 w Galerii Białej w Lublinie zostanie otwarta wystawa Jana Gryki zatytułowana "Ewidencja drobin". Wystawa będzie czynna do 4 lutego 2005 r.
Drobiny ciasta, które są podstawą prezentacji Jana Gryki pochodzą z wystawy "Typ 650", zrealizowanej przez niego w 2001 roku, również w Galerii Białej. Od tamtej pory podlegają one procesowi ciągłego przeliczania, stając się nowym medium, które raz jest karmą dla gołębi, innym razem obrazem lub obiektem. Niekiedy przyjmują postać np. naszyjników. Wówczas są prezentem artysty dla innych.
Przechowywane drobiny zachowują zapisaną w nich tożsamość kilkudziesięciu osób, które uczestniczyły w 2001 roku w kreowaniu tej pierwszej wystawy. Nowe sytuacje, powoływane przez Jana Grykę, zwykle sytuują się na granicy publicznych i całkiem prywatnych zjawisk, które nie zawsze mają związek z działaniami określonymi jako artystyczne.
Losy drobin dokumentowane są poprzez fotografię, film lub w formie zapisów, notatek i informacji mailowych. Powstaje swoista "historia drobin". W niej również mieści się tzw. "Kolekcja drobin", która jest zbiorem prac i obiektów, wykonywanych (na prośbę autora) przez jego znajomych artystów. Pierwsza jej prezentacja odbyła się w 2003 roku na wystawie w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Proces przeliczania drobin jest zatem swoistą konsekwencją, otwierającą jednocześnie wiele artystycznych wątków. Część z nich zostanie zaprezentowana na wystawie w Galerii Białej, m.in nowe obiekty powstające na bazie drobin, instalacje, fotografie oraz prezenty dla zwiedzających wystawę. Będą one przez autora sygnowane jako pamiątki. Jan Gryka na otwarciu wystawy ogłosi również aktualny stan liczbowy drobin i przedstawi sprawozdanie, zawierające poszczególne etapy związane z tym procesem.
Wystawa odbywa się w ramach cyklu wystaw związanych z jubileuszem XX-lecia Galerii Białej w Lublinie.
Jan Gryka (1959) absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracuje w macierzystej uczelni. Z Galerią Białą związany jest od momentu jej powstania w 1985 roku. Od 1996 roku prowadzi Młode Forum Sztuki – program edukacyjny Galerii Białej, skierowany do studentów WA UMCS. Początkowo związany był z nurtem performance. Obecnie skrupulatnie przelicza drobiny ciasta z wystawy "Typ 650". Ma w dorobku wystawy indywidualne m.in. w Galerii AT w Poznaniu (1996), Labirynt 2 w Lublinie (1999), Galerii Miejskiej w Bańskiej Bystrzycy (2003) oraz udział w wystawach zbiorowych m.in. "Biała sztuka" w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (1999), "Utopia i wizja" w Galerii Zachęta w Warszawie (2000), "Zanurzenie" w Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie (2004). Mieszka i pracuje w Lublinie.