Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spotkania towarzyszące wystawie Szlaki, z których zrodziła się Europa. Pielgrzymowanie do Santiago De Compostela i jego obraz w sztuce.
Spotkania odbędą się w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. Szczepańska 11);
20 stycznia 2005 czwartek, godz. 17.00
ks. Jacek Urban – Dzieje kultu św. Stanisława Biskupa Męczennika
27 stycznia 2005, czwartek , godz. 17.00
o. Jan Andrzej Kłoczowski OP – Człowiek pielgrzymujący
Po wykładzie odbędzie się spotkanie uczestników pielgrzymek do Santiago de Compostela
z tymi, którzy planują podróż szlakiem św. Jakuba.
17 lutego 2005, czwartek , godz. 17.00
ks. prałat Władysław Gasidło – Ruch pątniczy wokół konfesji św. Jana z Kęt
Wystawa, która potrwa jeszcze do 20 lutego 2005, powstała z okazji obchodzonego w 2004 roku Światowego Roku Composteli. To pierwszy w Polsce pokaz tak wybitnych dzieł średniowiecznej i nowożytnej sztuki europejskiej.
Jest to projekt bardzo ambitny, który ze względu na ogrom materiału skupia się przede wszystkim na średniowieczu, czasy nowożytne stawiając na drugim planie.
Na przykładzie ponad stu eksponatów – obrazów, rzeźb, przedmiotów rzemiosła artystycznego, dokumentów – pochodzących z kilkudziesięciu znamienitych kolekcji muzealnych, archiwalnych, bibliotecznych i kościelnych Hiszpanii, Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji czy Włoch przybliża fenomen kultu św. Jakuba Apostoła i pielgrzymek, które od IX wieku stale zmierzają do sanktuarium w Santiago de Compostela, gdzie złożone są szczątki Świętego. Kultu tym ważniejszego, że – jak się współcześnie uważa – przyczynił się znacznie do integracji i ukształtowania tożsamości europejskiej.