22 stycznia o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Lublinie (Sala Nowa) odbędzie się koncert zespołu Harlem.
Zagrają: Ryszard Wolbach – wokal, gitara akustyczna, Krzysztof "Dżawor" Jaworski – gitary, Jarosław "Jarcyś" Zdankiewicz – perkusja, wokal, Wojciech "Puzon" Kuzyk – bas oraz Cezary "Kaz" Kaźmierczak – instrumenty klawiszowe.
Miniony rok był w historii zespołu rokiem wyjątkowym, ponieważ ta kultowa formacja obchodziła dziesięciolecie swojej działalności. Choć przez te lata przewinęło się w składzie zespołu wielu znakomitych muzyków to Harlem pozostał tym samym niepowtarzalnym i oryginalnym bandem. W Lublinie usłyszymy wybrany materiał muzyczny z czterech autorskich płyt: "Lustra", "Bezsenne Noce", "Amulet", "Ten Harlem".
Harlem na polskim rynku muzycznym jest fenomenem. Powstał w 1993 roku w Olsztynie. Swoją muzykę określa jako "coś dla wszystkich miłośników dobrego rocka i dynamicznej gitary". To zespół typowo koncertowy, choć nie stroni też od studia nagrań. Na swoim koncie ma mnóstwo przebojów m.in. "Nie byłem nigdy w Kalifornii" czy "Piąta trzydzieści". Liderem zespołu jest Ryszard Wolbach – muzyk, kompozytor i autor tekstów, znany m.in. z piosenki "W siną dal". Początkowo związany był z grupą Babsztyl. Kiedy w 1993 r. Babsztyla rozwiązano, powstał Harlem, z którym Wolbach gra do dziś.
Mamy wyobraźnię, pamięć muzyczną, choć trudno jest uciec od pewnego rodzaju schematów – mówi wokalista Harlemu o brzmieniu zespołu. To ciąży na każdej kapeli. Przez te dziesięć lat wypracowaliśmy swój własny, charakterystyczny styl i brzmienie. Każdy z nas słucha innego rodzaju muzyki. Dżawora fascynują John Mayal, Eric Clapton, Chris Rea. Wolbachowi podoba się muzyka amerykańskiego południa. Puzon lubi twarde, ostre heavy metalowe brzmienie. Jarosław "Jarcyś" Zdankiewicz słucha praktycznie wszystkiego, to postać szalenie kolorowa i muzykalna, która chłonie każdy dźwięk – podsumowuje Rudy zamiłowania perkusisty.
Ukoronowaniem działalności zespołu było zaproszenie do wspólnego koncertu z legendarnym zespołem "Deep Purple" na Stadionie Legii w Warszawie w czerwcu 2004 r. Swoją muzykę zespół prezentował również w Operze Leśnej w Sopocie, na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Przystanku Woodstock. Wiele piosenek z repertuaru zespołu można było usłyszeć na czołowych miejscach radiowych i telewizyjnych list przebojów. Na koncertach i płytach z zespołem współpracowało wielu znanych artystów: Tadeusz Nalepa, Krzysztof Cugowski, Maciek Balcar, Artur Gadowski, Tomek Makowiecki, a ostatnio w piosence świątecznej Grażyna Łobaszewska.