Dzisiaj o godz. 20:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędą się dwa różne koncerty:
1. W ramach programu Galeria Muzyki aukso, w Galerii 2 (sala Kolekcji)
– Cykl “Odwieczne pieśni, Odwieczne pytania”
– Koncert II – Pieśń o miłości i śmierci. Czym jesteśmy?
Program: Leos Janacek – II Kwartet smyczkowy “Listy intymne”
Anton Webern – Langsamersatz na kwartet smyczkowy
Aulis Salinnen – III Kwartet smyczkowy
Stanisław Krupowicz – “Tylko Beatrycze” na kwartet smyczkowy i taśmę
Wykonawcy:
Kwartet Śląski w składzie:
Szymon Krzeszowiec (I skrzypce), Arkadiusz Kubica (II skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela)
oraz Sergiusz Brożek (światło, dźwięk), Ewa Satalecka (oprawa plastyczna),
Mirosław Neinert (reżyseria)
Po “Kilku aspektach losu ludzkiego” będzie można wysłuchać cyklu koncertów scenicznych Kwartetu Śląskiego. W tym sezonie (2004-2005) nosi tytuł: “Odwieczne pieśni, Odwieczne pytania”. Został zaczerpnięty z poematu Mieczysława Karłowicza i obrazu Paula Gauguin’a. Oczywiście znowu pozostaniemy w kręgu muzyki XX wieku. Program każdego z trzech koncertów ułożony został z czterech ogniw, przy czym dwa pierwsze pochodzą z pierwszej połowy XX wieku, a dwa następne z drugiej. Całość łączą ponadto trzy młodzieńcze, nieopusowane utwory na kwartet smyczkowy Antona Weberna.
W każdym z prezentowanych utworów jest PIEŚŃ, która mówi o samotności człowieka w świecie, o jego tęsknotach, o jego zawieszeniu pomiędzy mikro i makro kosmosem. Spróbujmy się w nie wsłuchać i może odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.
2. W ramach programu STREFA w CSW / Księgarna SpisTreści
Nie-egzotyczny i nie-tropikalny projekt improwizowany z Brazylii:
Mauricio Takara (Perkusja, Trąbka, Dzwonki, Laptop)
Fernando Cappi (gitara, syntezator)
Mauricio Takara aktywny na brazylijskiej scenie od dłuższego czasu jest artystą wszechstronnym i eksplorującym dosyć odległe stylistyki muzyczne.
Jako perkusista pojawił się w hip-hopowej grupie Instituto, jest również członkiem koncertowego składu piosenkarza Otto, który korzysta z bogatej tradycji brazylijskich rytmów łącząc je z elektroniką i rockowym graniem. Macierzysta formacja Takary HURTMOLD, z którą zarejestrował dotąd cztery płyty, rozpoczynała jako klasyczny zespół emo-core`owy, by później zyskać etykietkę grupy avantjazzrockowej i wylądować w minimalnej estetyce postrocka. Solowy projekt Mauricio Takary (album "m.takara", Submarine Records 2003) spaja w całość powyższe wątki nadając im odcienie i tekstury abstrakcyjnej elektroniki i minimal rocka.
Aktualnie Takara zajmuje się improwizacją tworząc duet z saksofonistą Tomasem Rhorerem i współpracując m.in. z Robem Mazurkiem (Isotope 217, Chicago Underground). Brał także udział w dźwiękowej instalacji "Dragaaudio" na Resfest-Digital Film Festival w Sao Paulo.
Na koncertach solowych Takara gra na perkusji, trąbce i używa laptopa. Na polskiej trasie towarzyszy mu Fernando Cappi (również z grupy Hurtmold), który wzbogaca muzykę bardziej organicznym brzmieniem, improwizując na gitarze, wibrafonie i urządzeniach elektronicznych, tworząc obok fragmentów całkowicie free, nieregularne bity i harmonijne melodie.
Trasa w Polsce odbędzie się tuż po ich występie na berlińskim festiwalu Club Transmediale 2005.
Bilety 15 pln
1 komentarz
Napiszcie coś o Tokio Hotel.Ma być koncert w Wawie