Do 22 marca w Galerii Art Office w Warszawie (ul. Krasińskiego 35A) można oglądać wystawę Krzysztofa Dzienkiewicza i Zbigniewa Gręziaka pt. „Znaczenia Abstrakcji”.
Abstrakcja geometryczna wywodzi swoje korzenie z konstruktywizmu rosyjskiego, twórczości De Stijlu i Bauhausu – awangardowych kierunków sztuki początku XX wieku. W Polsce tradycję tę kontynuowali i kontynuują m.in. Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Zbigniew Gostomski i Jan Berdyszak. Ich spadkobiercami są artyści, których prace prezentujemy.
Na pytanie o znaczenie abstrakcji w sztuce współczesnej trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czy jest nim kontynuowanie poszukiwań klasyków awangardy XX wieku? A może stawianie nowych kwestii lub dążenie do nowych rozwiązań formalnych? Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że sztuka abstrakcyjna została dziś w pewnym sensie „wyeksploatowana”. Na szczęście artyści nie przejmują się tymi wyrokami. Sztuka współczesna ma bowiem wiele oblicz i jednym z nich jest właśnie tworzenie nowych wartości na wciąż otwartym polu abstrakcji.
Krzysztof Dzienkiewicz od trzydziestu lat prowadzi badania kształtów: Dotyczą one zarówno psychologii odbioru form przestrzennych, jak i sposobów ich deformacji. Stworzyłem dziesiątki systemów jednoelementowych, w których z identycznych klocków układanych w różny sposób uzyskuję bardzo ciekawe struktury o zróżnicowanym wyrazie plastycznym.
Efektem tych poszukiwań są zbiory form przestrzennych, których budulcem jest zazwyczaj beton, materiał ceramiczny lub drewno. Prace te mogą funkcjonować jako autonomiczne rzeźby lub też przedmioty użytkowe – np. klocki lub elementy małej architektury murki czy płoty. Artysta jest również autorem ceramiki użytkowej i obrazów. Od wielu lat pracuje też jako pedagog.
Zbigniew Gręziak swoje poszukiwania z zakresu abstrakcji ogranicza do dwóch wymiarów. Techniką w jakiej pracuje jest zazwyczaj pastel olejny. Za jego pośrednictwem tworzy swoje nietypowe prace będące połączeniem dwóch skrajnych energii – porządkującej i ekspresyjnej. Ład form geometrycznych artysta burzy poprzez ekspresję swobodnych, ale dobrze znających swoje granice pociągnięć kredką.
Dzięki temu zabiegowi statyczność figur zostaje przełamana. Zbigniew Gręziak w swojej twórczości wykorzystuje też dwa oblicza techniki, którą stosuje. Bardziej „konkretne” formy geometryczne stoją po stronie malarstwa, ekspresyjne pociągnięcia przypominają zaś, że pastel jest technika malarską tworzoną jednak za pomocą kredek.
Krzysztof Dzienkiewicz
Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1976 roku w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Autor czuje się w równym stopniu malarzem, rzeźbiarzem, ceramikiem i projektantem. Swoje obrazy i rzeźby prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 1977 roku został laureatem głównej nagrody konkursu na projekty obiektów małej architektury z betonu, zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, CEBET i ZPAP. Krzysztof Dzienkiewicz zajmuje się również pracą pedagogiczną z młodzieżą, ucząc rysunku, malarstwa, rzeźby i ceramiki.
Zbigniew Gręziak
Urodził się w 1963. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
Dyplom w pracowni prof. Romana Artymowskiego w 1992 r. W czasie studiów przebywał w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym, malowaniem pasteli, grafiką, rysunkiem oraz malowaniem kamieni.
Brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych, miał 8 wystaw indywidualnych. W wystawach Artbarbakan w Warszawie, obecny był od pierwszej ekspozycji. Jest twórcą "Eliptosfery" – obrazu, otaczającego widza ze wszystkich stron.
Fot.
Krzysztof Dzienkiewicz: forma przestrzenna
Zbigniew Gręziak: bez tytułu