Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza 30 marca 2005 roku o godz. 19.00 do Sali „Pod Piramidą” w której odbędzie się spotkanie z Jonathan Carroll, pisarzem amerykańskim, autorem wielu bestsellerów takich jak: Dziecko na niebie, Kości Księżyca, Poza ciszą, Całując Ul czy ostatnio promowana Szklana zupa. Wstęp wolny.
Jonathan Carroll urodził się w Nowym Jorku w 1949 roku. Jego ojciec – Sidney Carroll był scenarzystą filmowym, matka – poetką i aktorką występującą na Broadway’u.
Jako młodzieniec nie był ani spokojnym, ani bezproblemowym dzieckiem. Jak sam przyznaje był raczej przez długie lata zakałą rodziny. Zbuntowany z całym światem problemy miewał nie tylko w szkole ale i nieustannie łamał prawo. Jego domem były gangi , a rozrywką nieustannie wszczynane bijatyki. Wielokrotnie wyrzucano go ze szkół by ostatecznie rodzice podjęli jeden drastyczny i konkretny krok: umieścili w prywatnej szkole męskiej z internatem, znanej z surowej dyscypliny.
W latach późniejszych Carroll studiował na Uniwersytecie Rutgera (1971) i Uniwersytecie Virginia (1973). Zaraz po studiach podjął pracę nauczyciela. W 1973 roku został zaproszony do Wiednia, gdzie zaproponowano mu etat wykładowcy w Międzynarodowej Amerykańskiej Szkole. Od 1974 roku osiadł w Wiedniu na stałe.
Od trzydziestu lat jest związany z tą samą kobietą, żonę Beverly którą poznał na studiach. Beverly jest malarką i autorką wszystkich okładek do książek męża wydanych w Niemczech.
Jonathan Carrol pierwszą powieść napisał w wieku 20 lat, ale nigdy jej nie opublikował. Będąc nauczycielem napisał swoje pierwsze dojrzałe powieści. Jednak nikt nie chciał ich wydać. Wydawcom nie podobały się fantastyczne elementy jego prozy. "Kraina Chichów" (1980) pokazała się w księgarniach dopiero po rekomendacji Stanisława Lema, który rękopis otrzymał od swego syna Tomka – ucznia Carrolla w Wiedniu. Wbrew pierwszym pesymistycznym opiniom "Chichy" przyniosły autorowi rozgłos i uwielbienie ze strony czytelników. Już w pierwszej powieści znalazły się typowe dla późniejszych dokonań elementy i niejako znak rozpoznawczy pisarza: psy, wieczne pióra, cienka granica między jawą i snem, magia zaskakująca nas w codziennym życiu i wspaniale zbudowane psychologicznie postacie.
Czas dzieli pomiędzy ukochany Wiedeń, gdzie powstają kolejne powieści i opowiadania, a Kalifornię, w której pisze scenariusze filmowe. Wiedeń i rytm życia w Europie odpowiada mu bardziej od szybkiego i konsumpcyjnego życia w Stanach Zjednoczonych. Swoje miasto opisuje przepięknie w "Głosie naszego cienia" i "Śpiąc w płomieniu", których akcje umieszcza właśnie tam. Wiedeń z książek Carrolla jest pełen magii, swoistego piękna i tajemniczości. Nie sposób nawet nigdy tam nie będąc, nie pokochać go. Dlaczego tak jest? Najlepiej oddaje to sam Caroll: W Hollwood Bóg ma 24 lata, a w Wiedniu 124.
Schlebiają mu słowa krytyki, mówiące, że stwarza światy, które mogłyby zaistnieć. A za najwyższe wyróżnienie dla pisarza uznaje fakt, że ktoś czyta jego książkę. W Polsce dotychczas ukazało się 11 powieści, 2 zbiory opowiadań i tomik scenariuszy filmowych.