1 kwietnia, o godz. 18.00 w Goethe-Institut na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się wernisaż Anny Ostoyi oraz Stowarzyszenia Ignoto Errantique pt. "Pomnik Ignoto Errantique – Anonimowemu Zagubionemu". Wystawa ma na celu podsumowanie wielomiesięcznego działania artystki.
17 listopada 2004 roku o godz. 17 na płycie Rynku Głównego Krakowie odsłonięto pomnik pamięci Anonimowego Zagubionego. Identyczne działanie miało miejsce tego samego dnia we Frankfurcie/M. Rzeźby pojawiły się w strategicznych punktach miast, zawłaszczając sobie fragmenty przestrzeni publicznej.
W odróżnieniu od większości tego typu obiektów, których zadaniem jest upamiętnianie konkretnych osób i wydarzeń, ten pomnik jest dedykowany szerszemu zjawisku, obejmującemu nie tylko ludzi i sferę materialną, ale też obszar psychiki i duchowych doznań. A.Z. to ktoś, lub coś co było, ale nie można go odnaleźć, ktoś, lub coś o nieznanym imieniu i nazwie.
Określenia "anonimowość i zagubienie" wiąże się z niemiłymi odczuciami: pospolitości, samotności, utraty. Również przemijania. Jest zaprzeczeniem wartości obecnie bardzo popularnych, takich jak łatwa identyfikacja i dostępność, sława, popularność, ekshibicjonizm. Anonimowość to cecha niepożądana. Zagubienie to fakt świadczący o porażce. Porażce bardzo wstydliwej w czasach charakteryzujących się zbieraniem, kontrolowaniem i przechowywaniem wszelkich danych. Pomnik jest gestem zrozumienia, pocieszenia i przypomnienia dla wszystkich anonimowych zaginionych, ich poszukujących, a także wszystkich tych, których z anonimowością i zaginięciem do tej pory nic nie łączyło, aby mieli świadomość istnienia tego zjawiska i go nie ignorowali.
Wystawa ma na celu podsumowanie wielomiesięcznego działania artystki. Podczas wernisażu zostaną zaprezentowane filmy dokumentujące odsłonięcie pomników w obu miastach oraz katalog zawierający teksty dotyczące problematyki anonimowości i zagubienia.
Pokaz potrwa do 15 kwietnia b.r.