Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dwa wykłady Adriena Siny w ramach programu "Akademia Zachęty":
1. Kantor and the Culture of Resistance. Performance, War, Ethics and Politics.
30 maja 2005 (poniedzialek) godz. 18
2. [ d(t)oxic landscapes ] Cybercities, Megacities, Homelesscities
31 maja 2005 (wtorek) godz. 18
Adrien Sina – architekt, artysta, teoretyk. Urodzil sie w 1961 roku. Mieszka i pracuje w Paryżu i Londynie. Studiował w Ecole d’Architecture Paris-Villemin (razem z Bernardem Tschumi) i w Architectural Association w Londynie. Równolegle studiował jako wolny sluchacz w College International de Philosophie. W sztukę performance wprowadził go Jochen Gerz. Podstawą sztuki i teorii artystycznych Adriena Siny stała się jego praca o filozofach okresu przedsokratejskiego.
Adrien Sina miał wiele wystaw – od Kioto Future City Art Museum w 1994 roku po TransArchitectures 03 Nai-Rotterdam w 1998 oraz w licznych instytucjach we Francji. Wsród jego projektów kuratorskich są: Fugitive Fluctuations dla Espace d’Art Yvonamor Palix w Paryzu w 1995 roku, Fugitive Fluctuations mutation 2 (Ferme du Buisson Contemporary Art Centre, Noisiel w 1996) i – w oparciu o performance – Tragedies Charnelles, (Chateau de Pommery, Reims w 2000 roku). W tym samym roku Adrien Sina zainicjował i wydał numer specjalny pisma La Mazarine w związku z wystawą Tragedies Charnelles + Fluctuations Fugitives i kolejny, poświęcony projektowi Immanences Spatiales, którego był komisarzem.
W 2003 był współkomisarzem programu Art, Lies and Videotape: Exposing Performance w Tate Liverpool. Wykladał zarówno w Europie (m.in.: Sorbona w Paryżu; Courtauld Institute of Art w Londynie; Ecole Nationale des Beaux-Arts w Lyonie) jak i w Stanach Zjednoczonych (Art Center College of Design Pasadena w Los Angeles). W 2001 i 2002 roku jego eksperymentalny program byl testowany na wulkanicznej wyspie Reunion (francuskie terytorium), gdzie problem irracjonalnych relacji i wspólnej pamięci stał się tematem prac studentów (video, performance, nowe media).
Ostatnim projektem Adriena Siny jest Archeology of Desire – wystawiony w t1+2 Artspace, w Spitalfields w Londynie, którego prezentacja planowana jest na RoseLee Golberg’s Performa Biennale w Nowym Jorku, w listopadzie 2005 roku. Adrien Sina jest autorem esejów publikowanych m.in. w: La Mazarine, World of Design, Photographie, INTER Art Actuel, InterCommunication oraz wielu katalogach wystaw i pracach zbiorowych.
Wykłady w języku angielskim.
Sala kinowa Zachety wejscie od ul. Burschego
Wstęp wolny.