W roku 2005 odbyła się dwudziesta piąta – jubileuszowa – edycja Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku. Konkurs, od 1980 roku ogłaszany przez Ministra Kultury, jest najważniejszym forum promocji i wymiany doświadczeń dla muzealników z całej Polski. Wśród celów Konkursu należy wyróżnić: wskazanie najwybitniejszych osiągnięć we wszystkich dziedzinach działalności muzealnej, upowszechnienie najlepszych form i metod działalności muzealnej oraz wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów najlepszych muzealnych dokonań.
W tym roku Muzeum Narodowe w Krakowie zostało uhonorowane w następujących kategoriach:
Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne:
I Nagroda
Udział w Nocy Muzeów w Krakowie
Dokonania z zakresu działalności naukowej:
II Nagroda
Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań i Obiektów Zabytkowych (LANBOZ)
Dokonania z zakresu konserwacji:
Wyróżnienie
Kompleksowa konserwacja obrazu Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”
Noc Muzeów w Krakowie to prowadzona na ogromną skalę przez większość krakowskich muzeów akcja edukacyjna skierowana do tych, którzy zazwyczaj do muzeów nie chodzą, w godzinach, w których instytucje te zazwyczaj są zamknięte. Służyć ma uświadamianiu poten¬cjalnych widzów i przekonaniu ich, że muzea mogą zaoferować im szereg edukacyjnych, historycznych i dydaktycznych atrakcji – ba¬wiąc uczyć i ucząc bawić. Celem tej akcji jest także zwiększenie frekwencji – po¬przez przyzwyczajenie widzów do faktu, że w muzeum można znaleźć coś cie¬kawego dla siebie i rodziny, a także przełamanie stereotypu postrzegania mu¬zeum jako miejsca niedostępnego.
Integracja muzeów przy tej okazji zaowocowała powołaniem Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, co pozwala na dalszą współpracę przy kolejnych przedsię¬wzięciach. Istotnym elementem był także europejski walor akcji, której program skon¬struowany został z myślą o uczczeniu wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku). Muzealna Noc spotkała się z ogromnym zainteresowaniem licznie przybyłych zwiedzających.
W oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie uczestniczyło w niej około 27 tysięcy zwiedzających, a w skali całego miasta frekwencja sięgnęła 50 tysięcy.
Powodzenie ubiegłorocznej Nocy spowodowało, że wszystkie muzea krakowskie podjęły decyzję o cyklicznym organizowaniu imprezy, która od roku 2005 ma uświetniać Mię¬dzynarodowy Dzień Muzeów (przypadający 18 maja). W tym roku odbyła się 20/21 maja 2005.