Scena Przy Pompie przy Placu Św. Ducha 4 w Krakowie to miejsce, do którego od 2000 roku zaprasza Teatr im. J. Słowackiego wszystkich krakowian i turystów na letnie spektakle ogródkowe i recitale znanych i lubianych wykonawców. W różnorodnym repertuarze – od jazzu poprzez przeboje musicalowe, po nastrojową piosenkę poetycką – wystąpili dotychczas miedzy innymi: Marta Bizoń, Iwona Konieczkowska, Beata Malczewska, Nina Repetowska, Anna Treter, Andrzej Sikorowski, Janusz Radek, Grzegorz Turnau.
Widzowie siedzą w wygodnych, wiklinowych fotelach przy kawiarnianych stolikach, w uroczym zakątku starego Krakowa. Spektakle odbywają się latem, w każdą sobotę i niedzielę, zawsze o 20.30. Pod rozgwieżdżonym niebem i starą płaczącą wierzbą można odpocząć po tygodniu pełnym pracy i stresu, przy lodach malinowych, mrożonej kawie z bitą śmietaną i plasterkiem świeżej truskawki, popijając letnie drinki owocowe, słuchając wspaniałej muzyki wykonywanej przez największe gwiazdy polskiej sceny oraz estrady.
Teatr im. J. Słowackiego zaprasza w czerwcu i lipcu do Sceny przy Pompie na koncerty:
12.06.2005, godz. 20.30
Tylko dla kobiet… – recital Agnieszki Chrzanowskiej
akompaniament – Konrad Mastyło, Sławomir Berny, Józef Michalik
gość specjalny – Michał Zabłocki
Koncert pod przewrotnym i intrygującym tytułem Tylko dla kobiet… to zapowiedź prawdziwej muzycznej uczty, pełnej wysublimowanych treści o dynamicznym i nastrojowym charakterze.. Agnieszka jest kompozytorką, piosenkarką i aktorką przez wiele lat związaną z krakowską "Piwnicą pod Baranami". Greckie korzenie wokalistki sprawiają, że na koncercie usłyszymy także utwory zaśpiewane w języku jej dziadka.
18.06.2005, godz.20.30
Wiosenna noc w Starym Krakowie – recital Marty Bizoń
Jerzy Kluzowicz – fortepian
Znana i lubiana aktorka Teatru Ludowego w Krakowie i zarazem piosenkarka współpracująca z Piwnicą pod Baranami zaprezentuje recital złożony z utworów ze widowisk muzycznych prezentowanych na scenach teatrów krakowskich. Usłyszymy m.in. piosenki neapolitańskie ze spektaklu „Neapol 10:03”, w których artystka mistrzowsko oddaje nastrój miłości, rozpaczy, smutku i frywolności.
19.06.2005, godz.20.30
Ave – recital Mirosława Czyżykiewicza
Muzykujący grafik i malarski kompozytor – należy do grona najwybitniejszych śpiewających poetów naszego kraju. Swoich zwolenników ma wśród bywalców studenckich festiwali, miłośników poezji śpiewanej i fanów autorskiej ballady. Na program wieczoru złożą się głównie kompozycje pochodzące z albumu Ave: piosenki do tekstów własnych oraz poezji m. in. Josifa Brodskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Artysta zaśpiewa również kilka utworów ze swojej nowej płyty Allez!
25.06.2005, godz.20.30
Recital Grzegorza Turnaua
Wieczór piosenek znakomitego krakowskiego barda. Kompozytor i artysta Piwnicy pod Baranami w recitalu złożonym z utworów, którymi od wielu lat podbija serca słuchaczy całej Polski. Podczas koncertu usłyszymy również kilka piosenek z jego ostatniej płyty Café Sułtan – szlagiery wszechczasów z nieśmiertelnego „Kabaretu Starszych Panów” w jego autorskiej interpretacji.
26.06.2005, godz.20.30
Historia prosta, czyli piosenki z Kabaretu Starszych Panów
występują: Ewa Kaim, Beata Paluch, Anna Radwan oraz Janusz Butrym – fortepian
Niezapomniane przeboje Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego – tym razem w wykonaniu trzech pięknych kobiet. Czeka nas zatem cudowny wieczór pełen wykwintnego humoru, z opowieściami o słońcu, niepogodzie, a nade wszystko o… odrobinie mężczyzny.
2.07.2005, godz.20.30
Może tak, może nie – recital Anny Treter
Jan Hnatowicz – gitara, Wojciech Bobrowski – gitara basowa, Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe, Artur Malik – perkusja, Tomasz Hernik – akordeon, puzon
Solistka grupy „Pod Budą” przedstawia piosenki ze swojej nowej solowej płyty Może tak, może nie (premiera we wrześniu!) zawierającej kompozycje Jana Hnatowicza z tekstami autorki, Andrzeja Poniedzielskiego i Wojciecha Krawczyka. W recitalu znajdą się także znane od lat utwory zespołu „Pod Budą” w nowych aranżacjach.
3.07.2005, godz.20.30
Consensus – piosenki Jana Kantego Pawluśkiewicza
śpiewają – Rafał Dziwisz, Błażej Wójcik, Tomasz Wysocki, Tadeusz Zięba
Liryczny wieczór złożony z piosenek wybitnego krakowskiego kompozytora w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Nowoczesne aranżacje Jana Jarczyka i brawurowe wykonanie sprawiają, że małe opowieści o życiu, miłości, ludzkich tęsknotach i pragnieniach szybko podbijają serca słuchaczy.
9.07.2005, godz.20.30
Dla ciebie jestem sobą – recital Magdaleny Sekuły
Marcin Partyka – instrumenty klawiszowe, Piotr Domagalski – kontrabas, Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne, Krzysztof Łochowicz – gitara
Piosenki Starszych Panów śmiało odkrywane dla młodych entuzjastów współczesnych klimatów muzycznych. Magda Sekuła dysponuje intrygującym głosem, wyrazistą osobowością artystyczną i rzadką umiejętnością interpretacji lirycznych tekstów. Wszystko to sprawia, że znane utwory brzmią w jej wykonaniu świeżo i oryginalnie.
10.07.2005, godz.20.30
Zacznij od Bacha – recital Zbigniewa Wodeckiego
Znany gwiazdor, wokalista i multi-instrumentalista prezentuje przegląd swoich największych przebojów. Zaczął od Bacha już wiele lat temu, przez ten czas doszedł na szczyty popularności i wcale nie zamierza spocząć. Jego natychmiast wpadające w ucho piosenki także tym razem nucić będą wszyscy, bo trudno znaleźć kogokolwiek, kto by ich nie znał…
16.07.2005, godz.20.30
Dwie ojczyzny – recital Andrzeja Sikorowskiego i Majki Sikorowskiej
Marek Tomczyk – gitara, Jarosław Kaganiec – instrumenty klawiszowe
Wieczór autorskich piosenek znakomitego krakowskiego muzyka. W programie znajdą się najpopularniejsze przeboje zespołu „Pod Budą” i utwory z najnowszego repertuaru. Artyście partnerować będzie córka Majka, z którą zaśpiewa m.in. po grecku piosenki z jej przygotowywanego debiutanckiego albumu Dwie ojczyzny.
17.07.2005, godz.20.30
Pieśni z szynela – Grupa Rafała Kmity
Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Kliś, Arkadiusz Lipnicki, Piotr Plewa, Andrzej Kozłowski, Dariusz Starczewski
W słynnym spektaklu Wszyscyśmy z jednego szynela Rafał Kmita wraz ze swoją Grupą sięgnął do wielkiej tradycji literatury rosyjskiej w formie krótkich, quasi-kabaretowych skeczów. Oprawił je muzyką, piosenkami i komicznymi efektami dźwiękowymi: usłyszymy najbardziej lubiane piosenki z tego spektaklu – trochę ku uciesze i trochę ku przestrodze
23.07.2005, godz.20.30
Recital Renaty Świerczyńskiej
Laureatka festiwali piosenki w Toruniu i Opolu – jej pierwszą fascynacją artystyczną był klawesyn, lecz karierę estradową rozpoczęła w zespole Maryli Rodowicz. Koncertuje z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi – w swoim repertuarze posiada utwory pisane specjalnie dla niej oraz przeboje muzyki filmowej i poetyckiej. Recital na Scenie Przy Pompie obiecuje wiele różnorodnych doznań muzycznych
24.07.2005, godz.20.30
Chcę – recital Joanny Słowińskiej
Mikołaj Blajda – kontrabas, Kinga Bocheńska – skrzypce, Michał Jurkiewicz – altówka, rhodes piano, Jadwiga Kumala – skrzypce, Andrzej Popiel – perkusja, Jan Słowiński – altówka
Intrygująca wokalistka – laureatka tegorocznego Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i wielu innych nagród – zaśpiewa kompozycje Zygmunta Koniecznego inspirowane ludowością (do słów m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Ernesta Brylla, Agnieszki Osieckiej) oraz polskie pieśni tradycyjne w nowych opracowaniach.
30.07.2005, godz.20.30
Tango i Herman – recital Beaty Malczewskiej
Halina Jarczyk – skrzypce, Jacek Bylica – fortepian
Aktorka Narodowego Starego Teatru i Lochu Camelot w programie, na który składają się piosenki krakowskich kompozytorów – Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego i Ewy Korneckiej oraz nowe aranżacje znanych standardów. Tworzą one pełną humoru i zaskakujących pomysłów opowieść o nowoczesnej kobiecie: jej marzeniach o prawdziwej miłości, podróżach do egzotycznych tropików, ale też o zmaganiach ze zdradliwą dietą i niebezpiecznymi nałogami.
31.07.2005, godz.20.30
Spotkali się… – Iwona Konieczkowska i Piotr Cyrwus
Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe
„Spotkali się…” Fryderyk Chopin i George Sand, Celina i Adam Mickiewiczowie, Maria Dąbrowska i Stanisław Stempowski, John Lennon i Yoko Ono, Marylin Monroe i Arthur Miller… O tych spotkaniach w programie poetycko-kabaretowym opartym na tekstach Bronisława Maja opowiedzą Iwona Konieczkowska, Piotr Cyrwus i Tadeusz Leśniak.