Za kilka tygodni w centrum Krynicy stanie pomnik Nikifora, rzeźba z brązu, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Pomnik, wzniesiony dla uczczenia 110. rocznicy urodzin malarza, stanie tuż przy wejściu na krynicki deptak, nieopodal pijalni "Jana", choć pierwotnie miał być umieszczony – jak chciał tego przyjaciel i opiekun Nikifora, zmarły niedawno Marian Włosiński – przy ul. Pułaskiego, gdzie najczęściej za życia widywany był Nikifor.
Malarz zostanie przedstawiony z pędzlem w dłoniach, siedzący na murku. Towarzyszy mu pies. Pomnik nawiązuje do znanego z fotografii wizerunku Nikifora.
Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1968), był malarzem samoukiem, jednym z najwybitniejszych twórców tzw. sztuki naiwnej. Pierwsze jego prace powstały ok. 1917 r. i nawiązywały do malarstwa ikonowego. Namalował akwarelą ponad 2 tys. pejzaży, głównie miejskich, z częstym motywem wieży kościelnej. Na obrazach zwykle podpisywał się "Matejko" lub "Netyfor" i opatrywał je (jako półanalfabeta) niezrozumiałymi lub błędnymi napisami.