W najbliższą niedzielę, 18 września 2005 r. Lubelska Orkiestra św. Mikołaja działająca pod skrzydłami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzyma honorową nagrodę im. Oskara Kolberga. Jest to najwyższe wyróżnienie w świecie folkloru i sztuki ludowej w Polsce obejmujące kilka kategorii. Nagrody honorowe przyznawane są szczególnie zasłużonym w dziedzinie opieki i upowszechniania kultury ludowej.
XXX Przegląd Dorobku Twórców Ludowych i Popularyzatorów Kultury Ludowej, wyłonił dziewiętnastu laureatów. Wyróżniono ludowych artystów, tworzących w wielu dziedzinach wytwórczości i reprezentujących różne regiony etnograficzne Polski. Są wśród nich artyści wielostronnie utalentowani – wykonawczynie plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, także śpiewaczki, tancerze, muzycy, poeta, malarka na szkle i rzeźbiarze, kowal. Nagrodzone kapele i zespoły folklorystyczne kultywują autentyczny i reprezentatywny dla ich rodzimych regionów styl gry, śpiewu i tańca. Wszyscy laureaci są doskonałymi animatorami i popularyzatorami kultury tradycyjnej. Swą twórczością artystyczną, pracą naukowo-badawczą oraz realizowanymi programami edukacyjnymi przyczyniają się do wzbogacenia i zachowania treści i wartości kultury ludowej.
Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga – 2005
-
Czesława Kaczyńska – hafciarka, koronczarka, wycinankarka z Dylewa na Kurpiach.
-
Jan Kuczyński – skrzypek, harmonista z Probostwa Dolnego na Kujawach.
-
Włodzimierz Naumiuk – rzeźbiarz, popularyzator folkloru z Kaniuk k. Zabłudowa, w Podlaskiem
-
Józefa Sordyl i Zofia Sordyl – śpiewaczki, tancerki, wykonawczynie kwiatów z Krzyżowej-Korbielowa, Beskid Żywiecki
-
Marian Styrczula-Maśniak – muzyk, popularyzator folkloru góralskiego z Zakopanego
-
Rozalia i Józef Szypułowie – malarka na szkle i rzeźbiarz z Czechowic – Dziedzic
-
Paweł Winiarski – kowal artystyczny z Błazin Dolnych k. Iłży, Radomskie
-
Stefan Wrona –skrzypek z Dąbrowy Wronowskiej, Lubelskie
-
Marian Karczmarczyk – pisarz ludowy z Zamościa
-
Kapela Ludowa „Dobrzeliniacy” z Żychlina
-
Stanisław Pietras z Kapelą „Huc mi ta huc” z Bukowiny Tatrzańskiej
-
Kapela Stanisława Skiby z Rzeczycy, Rawskie
-
Zespół Regionalny „Goliniacy” z Goliny, Wielkopolska
-
Zespół Folklorystyczny „Jutrzenka” z Dołhobrodów, Południowe Podlasie
-
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” – Poznań
-
Zygmunt Ciesielski – etnograf, badacz i popularyzator folkloru z Białegostoku
-
Jerzy Dynia – dziennikarz, popularyzator folkloru z Rzeszowa
Nagroda Honorowa im. Oskara Kolberga
-
Orkiestra Św. Mikołaja z Lublina.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest w ramach Przeglądu Dorobku Twórców i Popularyzatorów Kultury Ludowej im. Oskara Kolberga, organizowanego corocznie pod patronatem Ministerstwa Kultury.
Nagroda ustanowiona została w 1974 roku, z inicjatywy płockiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Barwy”. W latach 1986-2001 jej organizację prowadziło Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku, decyzją Ministerstwa Kultury, Muzeum w Przysusze zostało głównym organizatorem dorocznego Przeglądu Dorobku Twórców Ludowych i Popularyzatorów Kultury Ludowej im. Oskara Kolberga. Współorganizatorami pozostają Mazowieckie Towarzystwo Kultury, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Regulamin nagrody oraz skład komisji oceniającej kandydatów do wyróżnienia zatwierdza Minister Kultury.
Nagrody regulaminowe przyznawane są w następujących kategoriach:
5 nagród dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego
2 nagrody dla twórców za pisarstwo ludowe
2 nagrody dla kapel ludowych
3 nagrody dla zespołów folklorystycznych
2 nagrody dla naukowców, animatorów i popularyzatorów
nagrody honorowe
dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.
Fundatorami nagród są: Ministerstwo Kultury (nagrody regulaminowe) oraz Fundacja „Cepelia”, Polskie Radio S.A., Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Laureaci otrzymują medal, dyplom i nagrodę pieniężną. Instytucjom i organizacjom społecznym szczególnie zasłużonym w dziedzinie opieki i upowszechniania kultury ludowej przyznawane są nagrody honorowe (medal i dyplom).
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – jedyna w Polsce instytucja muzealna poświęcona patronowi nagrody – urodzonemu w Przysusze w 1814 roku.
Muzeum utworzone w 1990 roku, z okazji setnej rocznicy śmierci Oskara Kolberga, gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia prezentujące jego życie i dzieło, upowszechnia wiedzę o naukowej działalności, popularyzuje twórczość artystyczną w dziedzinie kompozycji muzycznych, upamiętnia jego związki z Przysuchą.
Poprzez zbiory, ekspozycje, projekty edukacyjne i publikacje Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze realizuje misję instytucji naukowej, edukacyjnej i oświatowej. Przedstawia opracowany i realizowany przez Oskara Kolberga program badań kultury ludowej ziem dawnej Rzeczypospolitej – zgromadzony przez niego zespół źródeł i opracowań w postaci tomów Ludu i Obrazów Etnograficznych – tworzący podstawy źródłowe i metodologiczne współczesnych nauk o kulturze: etnologii, etnografii, folklorystyki.
W bieżącej działalności dokumentuje i prezentuje współczesną ludową twórczość artystyczną oraz osiągnięcia osób i instytucji podążających śladami Oskara Kolberga. Przedstawia dorobek twórczy – naukowy i artystyczny kontynuatorów jego dzieła, którzy korzystając z kolbergowskiej spuścizny, pomnażają ten zasób nowymi pracami, zbiorami pieśni, legend, bajek, przysłów, tańców, obrzędów i zwyczajów także wytworami różnych dziedzin ludowej sztuki.
Bardzo mi się podoba ta strona internetowa i przydała mi się do zrobienia zadania domowego z muzyki. Na tej stronie jest dużo ciekawych wiadomości, które się mogą przydać w życiu. Dziękuję, że mogę tu pozostawić swój komentarz. Papapa!!!
Bardzo mi się podoba ta strona internetowa i jest na niej dużo wiadomożci, które się przydadzą w życiu.
jest strona fajna i przejżysta
mi też bardzo podoba się ta strona :)
jak wykorzysta nagrode Czesława Kaczyńska
Ta strona internetowa jest bardzo przydatna- pomogła odrobić mi pracę domową z muzyki:)
Jest tu wiele ciekawych informacji na temat Oskara Kolberga, o których wcześniej nie wiedziałam.
Zaciekawiło mnie to, że jednym z laureatów jest zespół z niedalekiej (dla mnie) miejscowości Żychlin.