Od 30 września do 4 grudnia 2005 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie trwała wystawa zatytułowana "Fantazja i rzeczywistość. Sztuka niemiecka XIX i początku XX wieku. Od Romantyzmu do Impresjonizmu", na której zaprezentowane zostaną ryciny, rysunki i obrazy niemieckich impresjonistów ze zbiorów polskich.
Wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości trzech wybitnych malarzy niemieckich 2 poł. XIX i pocz. XX wieku – Maxa Liebermanna (1847 – 1935), Lovisa Corintha (1858 – 1925) i Maxa Slevogta (1868 – 1932), uważanych za głównych przedstawicieli impresjonizmu niemieckiego.
Celem ekspozycji jest z jednej strony zapoznanie naszej publiczności z dziełami tych sławnych na całym świecie, a u nas prawie nieznanych, artystów. Z drugiej zaś przedstawienie całej złożoności i specyfiki kierunku, który prezentują.
Twórczość owych artystów przedstawiona zostanie głównie na przykładzie grafiki, w mniejszym stopniu rysunków i malarstwa, które są w naszych zbiorach słabiej reprezentowane. Dla pełniejszej prezentacji, kilka obrazów zostało wypożyczonych z innych muzeów polskich: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Przewaga rycin w proponowanym wyborze jest uzasadniona z punktu widzenia założeń wystawy, bowiem sądzi się, że to właśnie w grafice tych artystów, zwłaszcza u Liebermanna, najsilniej doszły do głosu tendencje impresjonistyczne. Jako graficy są oni też szczególnie wysoko cenieni w Niemczech i tej dziedzinie ich twórczości poświęca się tam wiele wystaw.
Twórczość malarska, owych artystów przy pewnych podobieństwach stylistycznych odznacza się dużym zróżnicowanie ikonograficznym – od wiernego odtworzenia rzeczywistości, jakie ma miejsce u Liebermanna, po wątki literackie, obecne w twórczości Corintha i Slevogta.
Foto:
8-2283. Lovis Corinth, Las. Powódź nad Jeziorem Starnberskim, 1896
Waldinneres, Überschwemmung am Starnberger See, 1896
Olej, płótno, 80 x 60; sygn. p.d.: Lovis Corinth