Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2005" jest przeglądem profesjonalnych i szkolnych przedstawień z różnych stron świata i rejonów Polski i okazją do spotkania ludzi Sztuki z dziećmi i młodzieżą. Wszystkie działania, spotkania i imprezy są skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli, a mają na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej w młodym pokoleniu Polaków i propagowanie edukacyjnej roli Teatru. W tym roku festiwal będzie się odbywać w dniach od 26 września do 1 października w Warszawie.
Patronem Festiwalu jest Janusz Korczak (1878-1942) – wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Siła moralna, kryjąca się pod nazwiskiem Korczaka wywołuje silny rezonans społeczny i artystyczny w kraju i na całym świecie, a jego idee integrują dorosłych w działaniach artystycznych dla dzieci i młodzieży.
W ślad za ideami Patrona w wyborze przedstawień teatralnych preferowane są przez organizatorów te, których tematyka obejmuje istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, podejmuje trudne dla dziecka tematy, roztrząsa dylematy moralne.
Podczas Festiwalu we wrześniu najciekawsze dziecięce zespoły teatralne mają szansę zaprezentować się obok profesjonalnych teatrów na scenie, ich osobista wypowiedź podczas wspólnego „święta artystycznego” poszerza i wzbogaca myślenie twórców nad sztuką dla dzieci i jej oddziaływaniem. Każda z ośmiu edycji festiwalu (w latach: 1994, 1996, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003 i 2004) stawała się wydarzeniem w dziedzinie osiągnięć teatru dla dzieci i młodzieży. W tym roku po raz szósty od 2000 roku Festiwal „Korczak” jest poświęcony uroczystości Otwarcia Roku Kulturalnego w Oświacie. Teatr symbolizuje bowiem te wartości ludzkie, które dopiero połączone z nauką i wiedzą dają edukację pełnego człowieka. Uroczystość ma na celu zwrócenie uwagi środowisk oświatowych, szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów na rolę edukacji teatralnej.
Program Festiwalu „Korczak 2005” obejmuje:
-
spektakle profesjonalnych teatrów zagranicznych, przeznaczone dla dzieci i młodzieży (w wyborze przedstawień preferowana jest tematyka, obejmująca istotne problemy dziecka czy trudne społecznie sytuacje młodego pokolenia),
-
spektakle profesjonalnych teatrów polskich, odznaczonych Atestami – „Świadectwami Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego”, przyznawanymi przez Kapitułę Atestów i Zarząd ASSITEJ najlepszym przedstawieniom dla dzieci i młodzieży,
-
wybrane spektakle teatrów warszawskich, przeznaczone dla dzieci i młodzieży,
-
spektakle wyróżniających się dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych,
-
happeningi teatralne przed- i spotkania z twórcami po- spektaklach,
-
wręczenie Nagród PO ASSITEJ:
– Nagrody im. Jana Dormana dla wybitnego polskiego twórcy teatru dla dzieci i młodzieży, fundowanej przez Ministerstwo Kultury honorowej Nagrody im. Jana Dormana dla wybitnego twórcy zagranicznego w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży
– Nagrody dla wybitnego krytyka, specjalizującego się w tematyce teatru dla dzieci i młodzieży
– Atestów – „Świadectw Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego” za najciekawsze polskie spektakle dla dzieci i młodzieży
– nagród zwycięzcom Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramaturgów „Szukamy Polskiego Szekspira”– edycji wewnętrznej dla laureatów pod hasłem „Korzenie – Marzenie”, prezentacje fragmentów nagrodzonych sztuk.
Festiwal posiada coraz szerszą publiczność dziecięco-młodzieżową i duże zainteresowanie ośrodków ASSITEJ z różnych stron świata.
Dyrektor Honorowy: Maciej Wojtyszko
Dyrektor Artystyczny: Elżbieta Socha
Dyrektor Organizacyjny: Grażyna Karwowska-Winiarek
Adres organizatora (Biuro Festiwalu) :
Polski Ośrodek ASSITEJ, ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa
Tel./fax.: +(48 22) 851 00 40, +(48 22) 32 96 220, 32 96 223