Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Wydawnictwo “DharmaEn” i Księgarnia “Spis Treści” zapraszają w poniedziałek 19 września o godz. 18.00 na spotkanie z Sensei Myoshu, autorką książek i kapłanem buddyjskim tradycji Jodo Shinshu. Spotkanie odbędzie się w Księgarni "Spis Treści” w CSW Zamek Ujazdowski. Wstęp wolny.
Sensei doc. dr hab. med. Myoshu Agnieszka Jędrzejewska urodziła się podczas okupacji niemieckiej, 26 grudnia 1942 roku w Warszawie. Dyplom lekarza otrzymała w roku 1967, rozpoczynając jednocześnie prace w Klinice Neurologicznej Akademii Medycznej. W roku 1972 uzyskała specjalizacje z zakresu neuropatologii, a w dwa lata później – z atomorfologii. W roku 1984 habilitowała się i otrzymała stanowisko docenta w Instytucie Psychoneurologicznym w Warszawie.
Od początku swej kariery naukowej była członkiem Stowarzyszenia Neuropatologów Polskich (w ostatnich latach pobytu w Polsce- sekretarzem Stowarzyszenia) i International Society for Neuropatology. Wyjeżdżając z Polski zrezygnowała ze stanowiska kierownika Pracowni Mikroskopii Elektronowej, jak i docenta Zakładu Neuropatologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii
w Warszawie.
Teozofią i buddyzmem interesowała się od roku 1977. W roku 1985 została wyznaczona przez Jikoji (świątynie Jodo Shinshu w Belgii) na stanowisko świeckiego opiekuna grupki polskich wyznawców buddyzmu tradycji Jodo Shinshu. W roku 1988 wstąpiła do "zakonu ludzi świeckich" (jak można by po polsku określić status religijny Jodo Shinshu), przyjmując z rąk Zenmon-sama, głowy tejże tradycji, imię MYOSHU, co znaczy "Najwyższa Doskonałość".
W roku 1989 odpowiedziała pozytywnie na propozycje poślubienia japońskiej świątyni Jodo Shinshu w osobie jej Jushoku- czyli głównego kapłana dziedziczącego świątynie- sensei Esho Muraishi. W Japonii, złożywszy egzaminy z podstaw filozofii buddyjskiej, jak i z doktryny Jodo Shinshu po odbyciu wymagającego odosobnienia klasztornego, została wyświecona 15 czerwca 1992 roku na kapłana tradycji Jodo Shinshu. Otrzymała prawo nauczania zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.
Sensei Myoshu jest znanym nauczycielem Dharmy w Japonii; mimo ze wykłada wyłącznie po angielsku, dociera do szerokiego ogółu japońskich wyznawców poprzez oddanych Dharmie tłumaczy. Dnia 11 marca 1996 została powołana na stanowisko opata Sanghi Jodo Shinshu przy Misji Buddyjskiej w Polsce. Jest autorka ponad 100 artykułów opublikowanych w czasopismach buddyjskich. W języku japońskim ukazały się nakładem uznanych buddyjskich wydawnictw Honganji jej dwie książki: "Wyzwolona przez Nembutsu" i "Energia Buddy, która się stajemy".
W Polsce w roku 1996 ukazała się nakładem wydawnictwa "OMER" jej pierwsza książka "Jaśniejąca Twarz Buddy" oraz obszerny wywiad z sensei Myoshu w "Pierwszym Kroku do Nirwany" Piotra Gordona ("OMER"). W roku 2003 "DharmaEn" wydało jej pierwsze tłumaczenie "Sutr Czystej Krainy Tradycji Jodo Shinshu" dokonane bezpośrednio ze starochińsko-japońskiego Seiten- Świętej Księgi Jodo Shinshu. Następnie w roku 2004 ukazała się "Energia Szczęścia- Budda" naświetlająca nieco częste problemy współczesne z buddyjskiej perspektywy. Również w roku 2004 "DharmaEn" udostępniło Czytelnikom "By the Power of Buddha". W roku 2005 nakładem wydawnictwa "DharmaEn" ukazał się "Dyskretny urok Japonii" autorstwa sensei Esho Muraishi w tłumaczeniu sensei Myoshu.
W przygotowaniu są następne buddyjskie książki nawiązujące miedzy innymi do współczesnej fizyki, jak i kobiet żyjących zgodnie z naukami Buddy.