Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje w pobliżu swej głównej siedziby czasową wystawę reprodukcji arcydzieł malarstwa polskiego, które znajdą się w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku – wielkiej panoramie dokonań polskich artystów od okresu Młodej Polski po czasy współczesne.
Po kilkuletnich przygotowaniach muzealna Galeria zostanie wkrótce udostępniona zwiedzającym, a już niedługo, jako jej zapowiedź, można będzie obejrzeć znakomite przykłady znajdujących się tam dzieł, wyeksponowane na Błoniach w atrakcyjnej formie citylightów.
Już dzisiaj wiadomo, że projekt ten spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności.
W nocy z 22/23 września skradziono dwa citylighty przedstawiające dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza Kuszenie świętego Antoniego oraz Tadeusza Kantora Ambalaże, postacie, przedmioty.
W drugiej połowie listopada oryginały tych prac, wraz z pozostałymi kilkuset obiektami będą dostępne na 3 000 m2 powierzchni nowej Galerii. Otwarcie Galerii, które stanie się wydarzeniem na skalę ogólnopolską, utrwali wizerunek Muzeum Narodowego w Krakowie jako jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych w kraju, również dzięki nowatorskiemu sposobowi promocji, jakim są umieszczone na Błoniach citylighty. Połączenie obrazu i tekstu na podświetlanej tablicy to komunikat edukacyjny skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, niezwykle wrażliwych na nowe, dynamiczne środki przekazu.
Lokalizacja Galerii w popularnym miejscu spacerów i aktywnego wypoczynku umożliwi kontakt ze sztuką szerokiej grupie odbiorców, także i tych, którzy dotąd z rezerwą odnosili się do sztuki nowoczesnej.