Wkrótce nakładem Oficyny 21 ukaże się powieść Goce Smilevskiego „Rozmowa ze Spinozą”.
Bohaterem powieści jest – jak tytuł wskazuje – Spinoza – człowiek o wielu imionach i wielu obliczach. Portugalski Żyd, którego wyparli się Żydzi, amsterdamski kupiec, któremu nigdy nie wiodło się w interesach, jeden z najsłynniejszych filozofów wszech czasów, a równocześnie jedna z najbardziej tajemniczych postaci w dziejach filozofii. Powieść Smilevskiego pokazuje, że w biografii Spinozy odbijają się jak w lustrze wielkie problemy naszej współczesności – problem samotności, wolności i coraz dotkliwszego głodu rozmowy.
„Rozmowa ze Spinozą” – pierwsza na świecie powieść w formie dialogu czytelnika z bohaterem historycznym – zdobyła tytuł macedońskiej książki roku 2002. Prawie natychmiast ukazały się jej tłumaczenia na serbski i słoweński. W przygotowaniu – wydanie amerykańskie.
Goce Smilevski urodził się w 1975 r. w Skopje. Prozaik, eseista i dramatopisarz. Uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy macedońskich młodego pokolenia. Studiował na Uniwersytecie Cyryla i Metodego w Skopje, na Uniwersytecie Karola w Pradze i na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Wydał dotąd dwie powieści: „Planeta niesztuki” (2000) i „Rozmowa ze Spinozą” (2002).
Goce Smilevski „Rozmowa ze Spinozą”
Oficyna 21, Warszawa 2005
ISBN 83-917228-7-2, Wydanie pierwsze, Stron 212