Galeria Zderzak w październiku 2005 roku obchodzi 20-lecie działalności. W związku z jubileuszem planowane są następujące wystawy:
1. Pokaz Galerii Zderzak na Art Forum Berlin (28 września – 3 października 2005, Berlin)
Dwudzieste urodziny Zderzaka zbiegają się w tym roku z dziesięcioleciem berlińskiego Art Forum. Jest to niezwykła okazja, aby zaprezentować najważniejsze osiągnięcia krakowskiej galerii i związanych z nią artystów.
wernisaż: 28 września, godz. 16:00 – 21:00
2. Śniadanie mistrzów (28 października – 6 listopada 2005, Arsenał, Kraków ul. Pijarska 8)
Wystawa organizowana przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się w krakowskim Arsenale. Pokazane zostaną obrazy Stefana Gierowskiego, Zbigniewa Makowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Andrzeja Wróblewskiego oraz nurt malarstwa materii.
godz 12:00 – konferencja prasowa (28.X)
godz. 13:00 – wernisaż wystawy (28.X)
3. NATURMUSEUM (28 października – 30 listopada 2005, Galeria Zderzak, Kraków, ul. Floriańska 3)
Wystawa będzie próbą pokazania działalności galerii od innej strony – tej nieznanej publiczności, na co dzień niewidocznej. 150 eksponatów – fragmenty dzieł sztuki, listy, impertynencje, dziwne obiekty artystyczne, wycinki prasowe i inne materialne świadectwa życia galerii – zebranych w 10 działach tematycznych utworzy historię naturalną Galerii Zderzak. NATURMUSEUM oglądać będzie można w pomieszczeniach galerii przy ul. Floriańskiej 3 w Krakowie.
wernisaż: godz. 18:00 (28.X)
Galeria Zderzak założona została w 1985 roku w Krakowie w okresie walki o wolność podziemnej Solidarności, jako prywatna, niezależna instytucja kultury. Wystawy odbywały się na strychu prywatnej posesji, a nad drzwiami wisiał stary zderzak samochodowy. Galeria działała w opozycji do oficjalnego obiegu sztuki kontrolowanego przez ówczesny reżim komunistyczny i drugiego obiegu organizowanego przez kościół katolicki. Znakami niezależnej postawy galerii są jej nazwa oraz logo.
Galeria Zderzak jest miejscem debiutów wielu polskich artystów. W latach 80. wystawiała zaangażowane politycznie malarstwo „nowych dzikich" – malarzy warszawskiej GRUPPY [Marek Sobczyk, Jarosław Modzelewski, Włodek Pawlak, Ryszard Grzyb]. W latach 90. wprowadziła na rynek malarzy Grupy Ładnie, organizując pierwsze wystawy obrazów Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego i wydając o nich pierwsze publikacje. W Zderzaku debiutowali także Grzegorz Sztwiertnia, Paweł Książek, Krzysztof Zieliński i wielu innych.
Oprócz promocji młodych artystów galeria systematycznie organizowała wystawy artystów zapomnianych lub niedocenianych przez polską historię sztuki. Najgłośniejszą z nich była wystawa „Andrzej Wróblewski nieznany", która zapoczątkowała boom na malarstwo tego kultowego malarza, zmarłego młodo w 1957 roku, którego twórczością inspirowali się m.in. Jarosław Modzelewski i Luc Tuymans. Wystawa Wróblewskiego w Zderzaku w 1994 roku wywołała wielką i burzliwą dyskusję w polskich mediach na temat sztuki okresu stalinizmu i odwilży.
Wpływ Galerii Zderzak na rozwój i kształtowanie polskiego rynku sztuki nie ograniczył się do promocji pojedynczych artystów, lecz objął różne sektory rynku. Na początku lat 2000 Galeria przypomniała nurt malarstwa strukturalnego z przełomu lat 50. i 60., starając się przesunąć zainteresowanie konserwatywnych polskich kolekcjonerów w stronę szeroko pojętej współczesności. Od kilku lat galeria konsekwentnie uczestniczy w budowaniu rynku na polską fotografię poprzez promocję młodych artystów [Julia Staniszewska, Krzysztof Zieliński, Ireneusz Zjeżdżałka] i czytelny program estetyczny.
Galeria jest cenionym wydawcą publikacji artystycznych, których wydała ok. 100.