W październiku w Muzeum Narodowym w Krakowie po raz kolejny rozpocznie się cykl wykładów na temat sztuki, kultury i życia codziennego Żydów w przedwojennej Polsce. Od dwóch lat cykl Judaizm – poznać znaczy zrozumieć cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, we wtorki, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym Muzeum, al. 3 Maja 1. Wstęp wolny.
Żydzi stanowili ok. 10% liczącej 34 mln ludności II Rzeczpospolitej. Przed II wojną światową mieszkało ich w Polsce ok. 3 mln.
Inaczej kształtował się przekrój ludności na wsi, a inaczej w miastach, gdzie ludność żydowska stanowiła ok. 30%, od 1% na zachodzie Polski, do ok. 76% na wschodzie. Była to więc spora grupa wyznająca tę samą religię, kultywująca własne przebogate obyczaje, mówiąca jednym językiem, tworząca własną sztukę oraz wyróżniająca się często specyficznym ubiorem.
Prowadząca spotkania, Anna Lebet-Minakowska, studia ukończyła w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ. Głównym przedmiotem jej zainteresowań była sztuka Koptów i historia Kościoła oraz studia doktoranckie w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie od kilku lat sprawuje pieczę nad kolekcją tkanin synagogalnych, obrzędowych i ubiorów Żydowskich.
Program wykładów:
04.10.05
Życie codzienne w galicyjskim miasteczku.
08.11.05
Kobieta w tradycyjnej rodzinie żydowskiej.
Rodzina żydowska I – obowiązki i przywileje kobiety.
06.12.05
Mężczyzna w tradycyjnej rodzinie żydowskiej.
Rodzina żydowska II – obowiązki i przywileje mężczyzny
03.01.06
Polin – "tu odpoczniesz". Wobec sąsiadów – swoi czy obcy?
07.02.06
Parochet – Aron ha-kodesz – Tora. Bramy Raju. Symboliczne znaczenie wystroju synagogi.
07.03.06
Między chrześcijaństwem a judaizmem – Pascha.
04.04.06
"Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki" – zasada kaszrutu
09.05.06
"Siódmego dnia Bóg odpoczął …" – Święto Szabatu.