8 października 2005 r. o godz. 19.00 w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się premiera sztuki Poszaleli wg "Dam i huzarów" Aleksandra Fredry w inscenizacji i reżyserii Eugeniusza Korina.
Występują:
Iwona Dróżdż, Malwina Irek, Weronika Książkiewicz, Anna Majcher, Mirosława Marcheluk, Małgorzata Skoczylas, Kamila Wojciechowicz, Andrzej Baranowski, Waldemar Czyszak, Mieczysław A.Gajda, Tomasz Kubiatowicz, Ksawery Szlenkier, Wojciech Walasik.
Akcja komedii Damy i huzary Aleksandra Fredry rozgrywa się między kampaniami 1809 i 1812 roku w domu Majora i jego siostry na wsi, gdzie gospodarz wczasuje z grupą kolegów-huzarów. Panowie umilają sobie odpoczynek polowaniami i grą w szachy. Sielski spokój i kawalerski błogostan przerywają odwiedziny licznej damskiej świty. Spotkanie wojaków z figlarnymi damami rodzi wiele emocji i zaskakujących, zabawnych sytuacji. Intryga opiera się na nagle obudzonej, niezależnie od wieku, gotowości obu płci do flirtu i małżeństwa. Okazuje się, że wszystko, co robimy wynika z napięcia między dwoma biegunami ludzkiej natury. Eugeniusz Korin przeniósł akcję sztuki do czasów międzywojennych i zabawia widzów tym, co zawsze jest interesujące: kto kogo uwodzi i jakie cechy męskie są śmieszne dla kobiet i co w kobietach pociąga i wprawia w humor mężczyzn. Współczesne odniesienia Fredry okazują się uniwersalne – reżyser w przewrotny sposób dowodzi, że stosunki między kobietami i mężczyznami nie zmieniły się także dzisiaj, tylko komunikacja jest szybsza. Poszaleli to frywolna i mądra komedia o wiecznej wojnie między płciami.
Ciągle barwny humor pisarza sprawia, że Damy i huzary są często wystawiane. Przedstawienie w reżyserii Olgi Lipińskiej z 1973 zostało zaliczone do setki najlepszych spektakli w dziejach Teatru Telewizji. Sztuka Poszaleli została zrealizowana z widowiskowy rozmachem, ze starannie dobraną obsadą ról, mających znakomitą tradycję w dziejach fredrowskich inscenizacji. Rotmistrz był grany m.in. przez Woszczerowicza, Kurnakowicza, Jaracza i Pawlika, zniewalająco komicznym Kapelmistrzem bywał Kobuszewski, a Majorem – Fronczewski. Jako ciotki brawurowo występowały m.in. Szaflarska, Hanin i Kucówna. Jak aktorzy Teatru Nowego zmierzą się ze swoimi doskonałymi poprzednikami, warto się przekonać.
Przedstawienie adresowane dla widzów powyżej szesnastego roku życia.
Bilety do nabycia w kasie teatru, w cenie 50 zł.