10 października (poniedziałek) 2005 r., o godz. 19.00 w sali kinowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się pierwsza polska prezentacja projektu wyselekcjonowanego do Pawilonu Polskiego na 51. Biennale Sztuki w Wenecji – "Powtórzenie" Artura Żmijewskiego.
Jest to dokumentalny zapis odtworzenia Stanford Prison Experiment – słynnego eksperymentu psychologicznego z 1971 roku, przeprowadzonego przez profesora Philipa Zimbardo. Dotyczył on generowania agresji i mechanizmów posłuszeństwa w warunkach „laboratoryjnych” – wymagał odizolowania grupy wolontariuszy wcielających się w role więźniów i strażników.
Film Żmijewskiego wzbudzil w Polsce gwaltowne reakcje – krytykowano go między innymi za mało dramatyczny, odbiegający od oryginału przebieg i "aktorstwo" uczestników projektu. Co ciekawe, poza granicami Polski o "Powtórzeniu" wypowiadano się entuzjastycznie. Magazyn Frieze wybrał film jako jedno z najważniejszych 10 wydarzeń biennale. W podobnym duchu pisano o projekcie Żmijewskiego w Artforum, Le Monde czy The Washington Post. Philip Zimbardo będzie pisał o „Powtórzeniu” w swojej nowej książce.
Komentarz do filmu wygłosi dr Joanna Tokarska-Bakir – antropolog, adiunkt w Katedrze Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio opublikowała książki: „Rzeczy mgliste” Sejny, 2004, "Obraz osobliwy. Hermeneutyczna lektura źródeł etnograficznych", Kraków 2000, "Wyzwolenie przez zmysły. Tybetańskie koncepcje soteriologiczne". Wrocław 1997.
Po seansie planowana jest dyskusja z udziałem artysty i kuratora projektu Joanny Mytkowskiej.