Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie prezentuje aktualnie wystawę pt. Spinnerei – from cotton to culture. Do wzięcia udziału w ekspozycji zaproszono następujących artystów: Hans Aichinger, Christiane Baumgartner, Sandro Porcu, Ricarda Roggan, Konstanze Siegemund i Stephan Johannes Tiepelmann.
To sześciu artystów na co dzień związanych z Galerią Spinnerei w Lipsku, działającą w ramach utworzonego w 2001 roku Leipzieger Baumwollspinnerei Verwaltungesellschaft mbH. Całość została umiejscowiona na terenie dawnej fabryki bawełny i zakładów produkcji tkackiej w Lipsku, które zostały zamknięte w 2000 roku. Kompleks został objęty pracami o charakterze renowacyno-rekonstrukcyjnym i przeznaczony na centrum kulturalne. W jego obrąbie mieszczą się indywidualne pracownie, warsztaty graficzne, siedziby firm architektonicznych i projektowych, sklepy z zaopatrzeniem dla artystów, warsztaty baletowe i teatralne, a także warsztaty rzemieślnicze i galerie. Obecnie na terenie fabryki tworzy około sześćdziesięciu artystów, wciąż też przybywają nowi „artystyczni osadnicy”.
Równolegle z remontem terenów fabrycznych, zwłaszcza hal produkcyjnych, odnowiono przedszkole na terenie Spinnerei, od 2004 roku przebywa tam około 100 dzieci, w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Jest to także ważne miejsce aktywności społeczno-kulturalnej Lipska. Na terenie byłej fabryki działa fundacja na rzecz sztuki współczesnej i kultury Federkiel, która organizuje liczne sympozja poświęcone zagadnieniom społeczno-kulturalnym. W ciągu ostatnich kilku lat wzrasta liczba artystów osiedlających się w Spinnerei. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie sztuką współczesną na tym terenie.
Nie dzieje się tak jedynie ze względu na fakt, że mają tam swoje pracownie takie sławy sztuki niemieckiej, jak Neo Rauch, Michale Triegel czy Tilo Baumgärtel, ale ze względu na wyjątkową historyczno-artystyczno-architektoniczną atrakcyjność miejsca. W dalszej perspektywie przewidywane jest uruchomienie we współpracy z lokalnymi władzami międzynarodowego programu rezydencji artystycznych.