Spektakl krakowskiego Teatru Groteska "Kandyd czyli Optymizm" Voltaire’a w reżyserii Pawła Aignera otrzymał Grand Prix IX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie. Festiwal odbywał się w dniach od 30 września do 8 października b.r.
Nagrodę przyznało jury w składzie: Olga Lipińska (przewodnicząca), Anna Burzyńska, Anna Retmaniak, Paweł Głowacki, Józef Opalski (sekretarz), fundatorem jej jest Ministerstwo Kultury. Statuetkę Talii ufundował Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego – gospodarz imprezy. Autorką jest artystka – rzeźbiarz Ewa Fleszar.
Owszem, Wolter ma rację, świat nasz nie jest najlepszym z możliwych, sprawy świata tego idą kiepsko. Tak jest, Pangloss to dno optymizmu. Ale tylko o tyle, o ile sie nie było na najświeższej premierze w Grotesce. Bo jak się zobaczyło i usłyszało wyreżyserowanego przez Pawła Aignera "Kandyda" – to się wie niezbicie, że przynajmniej przez dwie godziny świat nasz jest najlepszym z możliwych. Oraz że przynajmniej w teatralnej sferze świata, wszystko idzie nie tylko jak najlepiej, ale właśnie pięknie. Po prostu pięknie. Po ludzku pieknie. Normalnie.
Paweł Głowacki, Dziennik Polski, 21 grudnia 2004
Groteska, na co dzień zapraszając do siebie dzieci, tym razem swoje czarodziejskie sztuczki postanowiła wypróbować na widzach dorosłych. I to się jej udało, a "Kandyd czyli Optymizm" Woltera w reżyserii Pawła Aignera, okazał się fantastyczna teatralną zabawą, która na dodatek przypomina o rzeczach bardzo istotnych. (…)
Warto wybrać się na "Kandyda" i dać się uwieść teatralnej zabawie. Przecież nawet w najpoważniejszych panach w garniturach tkwi wciąż dziecko, które-choć wstydliwie skrywane – czasami chciałoby wybuchnąć bezpretesjonalnym śmiechem.
Magda Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska, 21 grudnia 2004
(…)bohaterowie Woltera nie przypominają prawdziwych ludzi. Są nieśmiertelni – gwałceni, wieszani, pocięci na kawałki, obdzierani ze skóry, śmiertelnie chorzy, w następnej scenie ożywają i działają całkiem dziarsko. Dziarsko działają też aktorzy, kreujący swoich bohaterów (niemal każdy z nich gra kilka ról). Zadań mają wiele, bo scena jest pusta, a Kandyd przemierza prawie cały świat , doświadczając rozmaitych – dziwacznych, strasznych i śmiesznych – przygód. Przygód, które dowodzą, że świat nie jest urządzony dobrze i sprawiedliwie, wręcz przeciwnie.
Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza Kraków, 24 grudnia 2004
Najbliższe terminy spektaklu "Kandyd czyli Optymizm" w Teatrze Groteska:
21 października, godz. 13.15 i 19.00 (piatek)
22 października, godz. 19.00 (sobota)
Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska
ul. Skarbowa 2; 31-121 Kraków
tel: 012/623 79 49; fax: 012/633 99 65
Pozostałe nagrody:
Rola żeńska – Halina Skoczyńska w spektaklu „Życie trzy wersje” Yasminy Rezy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, w reżyserii Macieja Sobocińskiego;
Rola męska – Marian Dziędziel i Grzegorz Mielczarek w spektaklu „Życie w teatrze” Dawida Mameta, w reżyserii Marcina Kuźmińskiego, z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie;
Rola męska – Andrzej Franczyk i Jacek Strama w spektaklu „Mąż mojej żony” Miro Gavrana w reżyserii Tomasza Obary z Teatru Ludowego w Krakowie;
Tomasz Obara za reżyserię „Męża mojej żony”
Rafał Kmita – za inscenizację spektaklu „Aj waj! czyli historie z cynamonem” Grupy Rafała Kmity
Bolesław Rawski – za muzykę do spektaklu, „Aj waj! Czyli historie z cynamonem”
Paweł Szkotak – za scenariusz spektaklu „Świniopolis” z Teatru Biuro Podróży w Poznaniu