Startujący 19 października Torun Film Festival TOFFI’2005 prezentuje światowe kino niezależne, wyprodukowane poza oficjalnym, komercyjnym obiegiem wielkich wytwórni filmowych.
W szranki stają profesjonalne produkcje niezależne z całego świata, w tym silna reprezentacja Polski. “Komasa, Jadowska, Kazejak, Migas, Marczewski, Matwiejczyk, Kox, Cuske – młode pokolenie naszego filmu ma wielki potencjał. Ale ich filmy trzeba zestawiać z najlepszymi indy-produkcjami ze świata, nie tylko z polskimi odpowiednikami. Tylko wtedy wyniki tej weryfikacji będą wiarygodne. Dodajemy, że nie obawiamy się wyników tej konfrontacji” – mówią organizatorzy
Spośród 133 filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji, które pokaże TFF TOFFI, w konkursie wystartuje 19 wyselekcjonowanych filmów fabularnych, które będą walczyć o „Złotego Anioła” – Grand Prix imprezy. W ramach Panoramy Światowego Kina Niezależnego [tu zakwalifikowano 25 filmów] zobaczymy także animacje i dokumenty. Przeglądy specjalne obejmą nowe produkcje z Hiszpanii czy Austrii, wybór najlepszych animacji z Estonii i Wielkiej Brytanii oraz klasyka czeskiego kina Jiriego Menzla. Ważną nową inicjatywą jest FOCUS TOFFI. FOCUS zaprezentuje postaci pięciu młodych filmowców polskich, którzy – zdaniem organizatorów – niedługo zaczną wieść prym w naszym kinie.
Jedna z najważniejszych aktorek europejskich Krystyna Janda i Edward Kłosiński – wybitny operator filmowy, współtwórca „szkoły polskiej” [prywatnie są małżeństwem] spotkają się z widzami TOFFI już pierwszego dnia festiwalu. Szulkin, wraz ze słoweńskim reżyserem Franci Slakiem, krytykiem Januszem Wróblewskim z „Polityki” i Bartkiem Fukietem szefem Cinema zasiądą w Jury. Marek Żydowicz – twórca Camerimage, wda się w dyskusję z młodymi filmowcami o tym jak robić światowe kino w Polsce.
Gościem – wirtualnym – TFF TOFFI będzie też zdobywca Oscara za całokształt twórczości, Andrzej Wajda. Wajda wirtualnie weźmie udział w drugiej części wymyślonej przez niego dyskusji „Bohater naszych czasów”, której celem jest poszukiwanie bohatera współczesnego kina polskiego. Panel „Bohater II” ma stać się głosem młodych, który uzupełni wnioski uczestników pierwszej części dyskusji. Jak powiedział Wajda w wywiadzie, który zaprezentowany zostanie podczas panelu: „dokładnie prześledzę wnioski do jakich doszliście i może… będzie z tego jakiś film?”
W finałowej stawce znalazły się filmy fabularne z Czech, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Polski, Norwegii, Kanady, Iranu, Węgier i Ukrainy, a także pierwszy białoruski niezależny film pełnometrażowy – „Mysterion Occupation”, zakazany w swoim rodzinnym kraju. Filmy konkursowe będą prezentowane w centrum festiwalowym w Studenckim Klubie Pracy twórczej Od Nowa w campusie uniwersyteckim
Druga osią festiwalu są pokazy Panoramy Światowego Kina Niezależnego. Panorama obejmie 25 specjalnie wybranych, najciekawszych produkcji filmowych stworzonych przez młodych autorów z całego świata. Tu, inaczej niż w konkursie – prezentowane się nie tylko fabuły, ale i animacje, dokumenty czy eksperymenty formalne. Mocnymi punktami Panoramy będą na pewno zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale – „Jam Session” Izbelli Plucińskiej, „Telefon” Bartka Wrony, w którym zagrał swoim… głosem sam Pedro Almodovar czy szalona komedia o słoweńskiej młodzieży i słoweńskiej mafii – „Tu pan Tam” Mitji Okorna. Zarówno w konkursie, jak i w Panoramie znajdą się filmy prezentowane na wydarzeniach tej rangi co Berlinale czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach, a także Tribeca Film Festival [USA], Toronto Film Festival [Kanada] czy Cinequest Festival [USA]. Projekcje Panoramy będą prezentowane w Miejskiej Instytucji Kultury DOM MUZ, na starówce.
Festiwal otworzy szwajcarski kandydat do Oscara, został zrealizowany przez ucznia Krzysztofa Kieślowskiego – Grega Zglińskiego film „Cała zima bez ognia”. Film dwukrotnie nagrodzony na festiwalu w Wenecji. W czasie festiwalu zobaczymy też unikatowy pokaz zaliczanej do najlepszych na świecie – estońskiej animacji. Swoje najlepsze animacje nagrodzone prestiżowymi nagrodami British Animation Awards pokażą Brytyjczycy. Z południa Europy przyjedzie nowe kino hiszpańskie [w tym filmy produkowane przez takich mistrzów jak Almodovar]. TOFFI pokaże też jeden z ciekawszych współczesnych filmów austriackich „Antares” i Oscarowe osiągnięcia klasyka czeskiego kina – Jiřiego Menzla. Będzie tez akcent toruński – drugi w kraju pokaz „1409-afera na zamku Bartenstein”, zrealizowanego wg scenariusza torunian z grupy Kompania M3. A wszystko zamknie pokaz filmu, który udowadnia, ze przyszłość naszego kina leży w rękach młodych– „Oda do radości” laureat nagrody specjalnej Jury na XXX FPFF w Gdyni. „Oda…” powstała dzięki konkursowi organizowanemu przez Akson Studio i Filmforum, współorganizatora TFF TOFFI.
To nowa inicjatywa TFF TOFFI. Jej celem jest promocja w Europie i na świecie młodych polskich filmowców, którzy mają szansę stać się wielkimi osobowościami naszej kinematografii. FOCUS obejmie pokazy filmów zaproszonych autorów oraz otwarte spotkanie z nimi w centrum festiwalowym – Klubie Od Nowa.
Do pierwszej edycji FOCUSU organizatorzy wraz z Mecenasem FOCUSA – Multimedia Polska zaprosili reżyserów: Macieja CUSKE [TOFFI – Flisak’2004, "Brązowy Lajkonik" – Krakowski Festiwal Filmowy 2005], Filipa MARCZEWSKIEGO [nagrody na IDFA Amsterdam’04, Tampere Film Festival’05 Finlandia, Grand Prix Jutro Filmu’04, Kazimierz Dolny’2004, Grand Prix KRAKFFA’2004], Dominika MATWIEJCZYKA [zwycięzca TOFFI’2004, festiwalu kina niezależnego TVP’2005, Oskariady’2005 i konkursu niezależnego na FPFF, Gdynia’2005], oraz i Piotra MATWIEJCZYKA [TOFFI’2004, nagrody główna w kategorii FABUŁA, „Srebrny Zamek” Off Cinema’2004, BAREJADA’2005]. Bohaterem pierwszego FOCUSU będzie też wrocławski aktor i reżyser niezależny – Bodo KOX [nagroda za kreację aktorską na FPFF, Gdynia’2005, aktorski OFFSCAR’2005, jako reżyser m.in. Grand Prix Oskariady’2005].
TFF TOFFI zaprasza na dwie wystawy unikatowych plakatów filmowych przygotowane wraz z Muzeum Plakatu w Wilanowie: „Nie tylko Mariensztat – polski, socrealistyczny plakat filmowy” [Galeria 011, Od Nowa] oraz „HAS – wspomnienie Mistrza. Plakaty z filmów Wojciecha Hasa w piątą rocznicę Jego śmierci” [Galeria Muz, Dom Muz]. Oprawę muzyczną otwarcia i zamknięcia imprezy zapewnią doskonali muzycy – odkrycie polskiej sceny elektronicznej – wrocławski ŐSZIBARACK oraz znany wszystkim wielbicielom sceny klubowej kolektyw BEats Friendly czyli NOVIKA & RAWSKI.