Dziś, tj. 17 października o godz. 18.00 otwarcie wystawy rzeźb Gustawa Zemły. W obydwu salach Galerii Studio eksponowanych będzie się czterdzieści prac tego znanego rzeźbiarza warszawskiego.
Jest on autorem wielu monumentalnych pomników, m. in. w Katowicach, Szczecinie, Płocku, Łodzi, Mysłowicach, Warszawie i na Górze św. Anny na Opolszczyźnie, a także wielu kompozycji rzeźbiarskich o przeznaczeniu sakralnym (jak zespół 40 rzeźb w kościele w Mistrzejowicach, drzwi do katedry olsztyńskiej i innych), również wzniesionej w peruwiańskich Andach, na wysokości pięciu tysiącach metrów rzeźby upamiętniającej Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej na świecie położonej kolei transandyjskiej.
Na wystawie w Galerii Studio pokazane będą prace Zemły z różnych lat z przewagą jednak realizacji ostatnich. Przypomni ona widzom jednocześnie – poprzez dokumenty fotograficzne – pomniki stojące w wolnej przestrzeni. Gustaw Zemła, urodzony na Rzeszowszczyźnie, w 1958 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w której później przez ponad czterdzieści lat prowadził zajęcia dydaktyczne.
Warszawie artysta poświęcił też najwięcej ze swojej pracy twórczej – jest w niej osiem jego realizacji, zarówno rzeźb związanych z przestrzenią miejską, jak i sakralnych, choćby tych zrobionych dla Kościoła Środowisk Twórczych. Twórca jest laureatem kilkunastu nagród państwowych i społecznych, w tym Nagrody im. Brata Alberta.
Wystawie towarzyszyć będą album poświęcony sztuce rzeźbiarskiej Gustawa Zemły oraz katalog.