BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej zaprasza na najbliższe wykłady do Galerii Awangarda:
19 października 2005 r. o godz. 20.00 odbędzie się wykład Stanisława Klimka pt. „Fotografia w Architekturze, Architektura w Fotografii” z okazji 9. Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury OSSA 2005 Wrocław.
20 października o godz. 17.00 swój wykład pt. „Architektura XX wieku w Czechach i na Morawach”, przedstawi Krzysztof Dackiewicz.
Architektura, obok pejzażu, jest tym, co decyduje o wyglądzie każdego kraju, jego odrębności i niepowtarzalności, sprawia, iż nie ma na świecie dwóch jednakowych miast. W dziełach wybitnych twórców architektura, będąc świadectwem swojej epoki, zachowuje równocześnie ponadczasowość, często stając się atrybutem miejsca, w którym powstała. Wśród architektów (nie tylko czeskich), realizujących swoje projekty na terenie Czech i Moraw, nie brakuje mistrzów rangi europejskiej czy światowej. Celem wykładu jest przegląd kierunków i tendencji w architekturze XX wieku stworzonej w granicach dzisiejszej Republiki Czeskiej.
Natomiast 25 października 2005 r., o godz. 17.00 galeria zaprasza na wykład Pawła Jarodzkiego pt. „Krótka Hisoria Luxusu”.
Podczas spotkania w Galerii Awangarda Paweł Jarodzki, nieformalny frontman grupy Legendarny Luxus przedstawi subiektywną historię artystycznej formacji, która swoją estetyką oddziałała na kształt wrocławskiej i krajowej sztuki.
"Legendarna grupa LUXUS powstała na początku lat 80-tych w legendarnej pracowni 314 na wrocławskiej PWSSP, zwanej obecnie Akademią Sztuk Pięknych. Po opuszczeniu murów gościnnej uczelni grupa rozszerzyła swoją działalność początkowo na cały kraj, a potem również na zagranicę. Skład LUXUSU zmieniał się wielokrotnie. Do dłuższej współpracy z grupą przyznają się m.in.: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Stanisław Sielicki, Artur Gołacki, Jacek Jankowski, Marek Czechowski i Szymon Lubiński.
Za moment rozpoczęcia działalności grupy należy przyjąć moment wydania pierwszego numeru Magazynu Luxus. W trakcie swojej długoletniej działalności grupa pokazywała swoje prace we wszystkich najważniejszych polskich galeriach. Recenzje i omówienia jej działalności zamieściły wszystkie istotne polskie pisma o sztuce (większość z nich już dawno nie wychodzi), a wszyscy istotni polscy krytycy bardzo grupę chwalili. Jeżeli chodzi o wpływ jaki działalność grupy wywarła na rozwój sztuki polskiej, to jest on trudny do przecenienia. Przed pojawieniem się grupy polska sztuka była szara i dość męcząca, obecnie jest kolorowa i trochę bardziej wyluzowana."/paweł jarodzki/