Wczoraj W Krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki została otwarta wystawa prac Krzysztofa Wodiczko pt. „Projekcje publiczne 1996-2004”.
Bunkier jako pierwszy prezentuje dokumentację wszystkich projekcji wideo zrealizowanych przez Krzysztofa Wodiczkę w ciągu ostatnich ośmiu lat w przestrzeni publicznej Krakowa (1996), Bostonu (1998), Hiroszimy (1999), Tijuany (2001) i St. Louis (2004).
W każdej z nich podejmował najbardziej newralgiczny dla danej społeczności problem, udzielając głosu pokrzywdzonym i pozwalając budynkom występować w ich imieniu. W ten sposób element przestrzeni publicznej stawał się orędownikiem tych, których problemy zostały z publicznego dyskursu wykluczone.
Ważnym aspektem projekcji jest pewien rodzaj przypadkowości odbioru. Ponieważ budynki przeznaczone przez artystę na ekrany projekcji znajdują się w centrach miast, publiczność składała się częściowo z przypadkowych przechodniów, którzy przynajmniej na początku nie mieli pojęcia, co właśnie rozgrywa się na ich oczach. Część z nich przechodziła dalej, a projekcja przykuwała ich uwagę jedynie na moment, tak jak bójka na ulicy, w którą nie chcemy być zamieszani. Część jednak przystawała, żeby wysłuchać poszczególnych historii.
Pokaz zarejestrowanych projekcji wideo to tylko część wystawy. Jej istotnym uzupełnieniem są filmy opowiadające o poszczególnych etapach produkcji każdej z projekcji. Na filmach zarejestrowano bardzo różnorodny materiał. Można zobaczyć próby sprzętu, za pośrednictwem którego uczestniczki projekcji w Tijuanie komunikowały się z publicznością zgromadzoną wokół Centrum; telewizyjny wywiad z artystą; zarejestrowane po dziewięciu latach od krakowskiej projekcji wywiady z ówczesnymi jej uczestniczkami; próby przed pokazami w St. Louis i in.
Wystawie towarzyszy obszerna publikacja w językach Polskim i angielskim zawierająca oprócz tekstów kuratorów poszczególnych projekcji i tekstów krytycznych, także wywiad-rzekę z artystą i transkrypcje wszystkich projekcji.
Wystawa otwarta od 9 listopada do 11 grudnia 2005.
Kurator wystawy: Maria Anna Potocka
Koordynator wystawy: Anna Smolak