Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje pierwszą monograficzną wystawę młodo zmarłego artysty, uwiecznionego przez Stanisława Wyspiańskiego w Weselu jako Widmo. De Laveaux wychowanek krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie studiował m.in. u Jana Matejki (1889), naukę kontynuował w monachijskiej Akademii.
Jego przedwcześnie zakończona twórczość kształtowała się i rozwijała w Krakowie, Bronowicach, Monachium, Bretanii i Paryżu. Przyjaźnił się ze Stanisławem Wyspiańskim, Wincentym Wodzinowskim, Włodzimierzem Tetmajerem. Określany przez współczesnych jako „wielki demokrata i chłopoman” często, podobnie jak wielu innych artystów tego czasu, przebywał w podkrakowskich Bronowicach. Tam zaręczył się z Marysią Mikołajczykówną, siostrą Anny i Jadwigi, poślubionych później przez Włodzimierza Tetmajera i Lucjana Rydla.
Wystawa będzie pierwszą próbą ukazania całego znanego dorobku artysty – jednego z najwybitniejszych malarzy młodopolskich. Towarzyszący jej katalog, zawierający reprodukcje wszystkich znanych jego dzieł, obok książki Aleksandry Melbechowskiej-Luty Widmo. Życie i twórczość Ludwika de Laveaux, niewątpliwie stanie się ważną pozycją bibliograficzną dla przyszłych badaczy twórczości artysty.
Wystawa Ludwik de Laveaux będzie czynna od 9 grudnia 2005 r. do 28 lutego 2006 r. w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11 w Krakowie.