W Konkursie Rzeźba 2005 Jury pod przewodnictwem Jerzego Beresia przyznało następujące nagrody:
-
Nagroda Prezydenta Wrocławia – praca pt. „Eksponaty” autorstwa Tomasza Niedziółki
-
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – praca pt. „Pion styczny” autorstwa Leona Podsiadłego
-
Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków – praca pt. „Ognisko kontrolowane. Eksperyment raku” autorstwa Małgorzaty Dyrdy-Kujawskiej
-
Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych – praca pt. „Dialogi” autorstwa Ryszarda Gluzy
-
Nagroda Polskiego Radia Wrocław – praca pt. „Pół-realne” autorstwa Tomasza Tomaszewskiego
-
Nagroda Telefonii DIALOG SA – praca pt. „Ławka” autorstwa Beaty Gryt-Tomaszewskiej
-
Nagroda firmy INTEGER SA – praca pt. „Strzelnica niesportowa 3” autorstwa Macieja Albrzykowskiego
oraz pięć wyróżnień honorowych:
-
praca pt. „MOVE!” autorstwa Adama Abla
-
praca pt. „Wobec” autorstwa Alojzego Gryta
-
praca pt. „Nie-obecność 3” autorstwa Jacka Kosa
-
praca pt. „Lilie” autorstwa Małgorzaty Korenkiewicz
-
praca pt. „Stół” autorstwa Aleksandra Zyśki
Nagrodzone prace oglądać można do 27 listopada w Galerii BWA Awangarda we Wrocławiu.
"Rzeźba 2005 jest piątą edycją cyklu konkursowego dyscyplin plastycznych Dolnego Śląska, które prezentujemy corocznie, poczynając od roku 2001. W roku przyszłym zamkniemy ten cykl prezentując prace, które można by określić mianem Inne Media.
Dotychczasowe coroczne pokazy Dolnośląskich Wystaw Sztuki „Ciąg dalszy…” obejmowały: Ceramikę 2001, Grafikę I Rysunek 2002, Szkło 2003, Malarstwo 2004.
Wyboru prac artystów rzeźbiarzy, które pokazujemy na tegorocznej wystawie, dokonało jury drogą konkursu. Zakwalifikowano 37 prac artystów, którzy zgłosili swój udział w konkursie. A zaprosiliśmy do niego wszystkich artystów rzeźbiarzy, którzy mieszkają na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska, niezależnie od przynależności do Związku Polskich Artystów Plastyków. Warunkiem był dyplom Akademii Sztuk Pięknych lub członkostwo w ZPAP.
Zgodnie z regulaminem jury kwalifikacyjne zaproponowało kilku artystom pokazanie na wystawie równocześnie drugiej pracy, która nie jest oceniana przez jury konkursowe.
Rzeźba jest jedną z trudniejszych dyscyplin plastycznych także dlatego, że wymaga zazwyczaj szczególnego i skomplikowanego warsztatu i przestrzeni realizacyjnej. Nie wszyscy artyści mają szanse zapewnienia sobie takich warunków warsztatowych. Znacznym ograniczeniem dla twórcy bywa też koszt realizacji prac rzeźbiarskich, a nie często zdarza się, że artyści rzeźbiarze realizują dzieła na zamówienie.
Uczestnicy konkursu są w ogromnej większości absolwentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Charakterystyczny jest fakt, że tym samym regułom oceny konkursowej poddają się pedagodzy Akademii, jak i jej niedawni absolwenci.
Właśnie przy współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, a także Biurem Wystaw Artystycznych realizujemy tę konkursową prezentację."
(Piotr Wieczorek, Prezes ZO ZPAP we Wrocławiu)
Galeria BWA Awangarda
ul. Wita Stwosza 32, Wrocław