24 listopada w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu rozpoczyna się IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema”.
Jury pod przewodnictwem Feliksa Falka wybierze zwycięzców z 56 filmów (łącznie ponad 11 godzin projekcji) m.in. z Polski, Rosji, RPA, Niemiec, Bułgarii. Obok przentacji konkursowych odbędą się m.in. pokazy filmów Feliksa Falka połączone ze spotkaniem z reżyserem i Andrzejem Chyrą, odtwórcą głównej roli w "Komorniku" oraz wybór etiud z dwóch szkół filmowych – moskiewskiego WGiKu i Warszawskiej Szkoły Filmowej. W programie festiwalu także promocja książki "Polskie kino niezależne" – pierwszej w Polsce publikacji próbującej opisać tytułowy fenomen. Laureatów Off Cinema 2005 poznamy 27 listopada o godz. 14.00.
Festiwal organizowany jest w Centrum Kultury „Zamek” od 1997 roku. Jego ideą jest prezentacja i promocja szeroko rozumianego kina niezależnego. Tytułowy „Off” to w rozumieniu organizatorów zarówno filmy tworzone przez pasjonatów-amatorów, studentów szkół filmowych, jaki i zawodowców, którzy funkcjonują poza system komercyjnym (kino, TV). Festiwal jest nie tylko międzynarodowy, ale i międzygatunkowy. Można tu zobaczyć fabułę, dokument i animację – to wszystko, co najciekawsze w polskim i zagranicznym kinie niezależnym.
Filmy nadesłane przez twórców ocenia komisja kwalifikacyjna. Na prezentacjach konkursowych zobaczyć można też filmy zaproszone przez organizatorów. Podczas festiwalu odbywają się także pokazy dodatkowe, m.in. retrospektywa filmów przewodniczącego jury.
W poprzednich latach zaprezentowano – obok polskich – filmy m.in. z Izraela, Iranu, Włoch, Francji, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji, Holandii, Grecji, Egiptu, Norwegii, Litwy. Nowością tegorocznej edycji będzie pokaz filmów z Afryki. Na festiwalu będzie też można zobaczyć m.in. zupełnie nowe etiudy z Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy.
Kiedy szkoła zaczynała swoją działalność jej studenci zrealizowali słynny cykl pt. „Cisza”. Teraz powstał nowy zestaw nakręcony według tego samego pomysłu przez zupełnie nowych autorów zatytułowany „Cisza 2”. Na tegoroczną edycję festiwalu dotarły już też etiudy ze szkół filmowych z Katowic i z Łodzi – najważniejszych ośrodków edukacji filmowej. W programie przewidziany jest również specjalny pokaz etiud z Warszawskiej Szkoły Filmowej, założonej przez Bogusława Lindę i Macieja Lesickiego.
Jury zadecyduje do kogo trafią główne nagrody festiwalu: Złoty, Srebrne i Brązowe Zamki. W zeszłym roku Złoty Zamkiem uhonorowano film „Katatonia” zrealizowany przez Jacka Nagłowskiego.
Zaproszenie do pracy w jury przyjęli w poprzednich latach m.in. Wojciech Marczewski, Janusz Majewski, Krzysztof Krauze, Henryk Kluba, Maciej Dejczer, Bogdan Dziworski, Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Chyra, Piotr Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Jan Machulski i Saša Gedeon. W tym roku przewodniczącym jury będzie Feliks Falk, twórca nagrodzonego w Gdyni „Komornika”, który reprezentuje Polskę w staraniach o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Podczas festiwalu pokażemy jego filmy, reżyser spotka się także z publicznością. Zaproszenie do prac w jury przyjęli także: Leszek Dawid (reżyser), którego słynny film „Bar na Victorii” w Poznaniu właśnie rozpoczął swoją drogę po wszystkich najważniejszych polskich festiwalach; bośniacki reżyser Denijal Hasanovic – absolwent szkoły filmowej w Łodzi, autor słynnego filmu „List”; Dymitr Kabakow – rosyjski reżyser dokumentalista i wykładowca w moskiewskiej szkole filmowej WGiK, Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino” oraz Joanna Rożen-Wojciechowska – filmoznawca, redaktor programu telewizyjnego Kinoffteka w Telewizji Kino Polska.
Centrum Kultury „Zamek”
Ul. Św. Marcin 80/82
61 – 809 Poznań