18 listopada 2005 r. o godz. 18.00 w Galerii Kameralnej BGSW w Słupsku odbędzie się wernisaż wystawy Zoon politikon 1.
Zamysł wystawy jest refleksją na temat wizji człowieka jako istoty społecznej. Uwarunkowanie jakim jest ludzka potrzeba życia w społeczności może stać się również determinacją. Proces społeczny jest genezą kreatywności człowieka, która wskazuje na bezwarunkową konieczność koegzystencji z drugim człowiekiem. Taka postawa rodzi się również w artyście, który odczuwa instynktowną potrzebę zdobycia i stracenia, czyli otwarcia się i podjęcia współpracy z innym twórcą na bardzo indywidualnej przestrzeni, jaką jest sztuka. Antropologia filozoficzna definiuje człowieka jako istotę społeczną. Zrodzona w człowieku potrzeba odnalezienia praźródła skłania do przyswojenia i wykorzystania pewnej stabilnej wiedzy na nowo. Spojrzenie na siebie poprzez naukę o nas samych – prowokuje. Sztuka od zawsze jednoczyła się z człowiekiem albo całkowicie odwracała dehumanizując się. Te dwa przeciwległe bieguny gdzieś się spotykają i tworzą nieokreślone pole pełne możliwości. Zoon politikon 1 to dialog. Charakter wystawy jest heterogeniczny, jego zmienna forma kształtuje się poprzez aktywność i współpracę rozważających ten problem artystów.
W wystawie biorą udział : Anna Kalwajtys, Anna Pawłowska- Klimczak, Barbara Bańda i Seweryn Swacha, Sabina Ścisłowicz i Monika Pich, Angelika Fojtuch, Paulina Płachecka. Zoon politikon 1 realizowany w Bałtyckiej galerii Sztuki w Słupsku jest pierwszą wystawą z cyklu Zoon politikon. Projekt w swojej idei ma zakorzeniony społeczny proces komunikacji międzyludzkiej, co przekłada się na formalną metaforę wystaw. Dialog jaki wytwarza się między artystami podczas wspólnej pracy, buduje nowy rodzaj artystycznej wypowiedzi. Zoon politikon ma „filozofię kłącza”, która rozrasta się budując wokół siebie sieć nowych wydarzeń. Swoją formą odzwierciedla również współczesne myślenie o sztuce.
Wystawa będzie czynna do 11 grudnia 2005 roku.
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Partyzantów 31a
76-200 Słupsk
Zoon politikon 1 czyli sytuacja i spotkanie
„ (…) Zoon politikon, idea arystotelesowska, jest jedną z idei uznawanych za kluczowe antropologicznie i społecznie, dotyczących funkcjonowania człowieka w ramach zbiorowości, w oryginalnym brzmieniu zbiorowości państwowej. Jednak nie tylko państwo jest kontekstem, ale szerzej rozumiana wspólnota, która jest immanentnym warunkiem funkcjonowania człowieka. Określa ona dokonywane wybory, podejmowane decyzje, współpracę i możliwość porozumienia, prowadząc w najbardziej radykalnym rozumieniu do tezy, że tylko w ramach wspólnoty człowiek zyskuje szansę na doskonałość.
Czym jest współkreatywność? Niekiedy opiera się na improwizacji, jak w happeningach, których zarys fabularny jest zaledwie szkicowy. Niekiedy artyści, jak w przypadku Fluxusu, podążają za wyznaczonym scenariuszem o absurdalnym wydźwięku, tworząc mimo tych ram założeniowych, każdorazowo niepowtarzalną i efemeryczną sytuację. Ich wzajemne interakcje wewnątrz projektu pozwalają na wejście w takie pola aktywności twórczej, których nie odkrywali dotychczas w pojedynkę.
Uczestniczący w wystawie artyści: Anna Kalwajtys, Barbara Bańda
i Seweryn Swacha, Paulina Płachecka, Sabina Ścisłowicz i Monika Pich, Anna Pawłowska-Klimczak, Angelika Fojtuch posługiwali się już wcześniej, niezależnie od wybranego medium, językiem szczególnej komunikacji
z odbiorcą, pozornie konfidencjonalnym, ale także umożliwiającym momenty bliskiego porozumienia. Co wyniknie z sytuacji i spotkania w ramach Zoon politikon? Czy ich postawy będą uzupełniać się wzajemnie i dopełniać formułowane komunikaty kontekstem współobecności?”
Ewa Wójtowicz (fragment tekstu, który towarzyszy wystawie)