2 grudnia (piątek) 2005 r., o godz. 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się prezentacja wybranych prac video-art z programu XI Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO’05.
Wszystkie prace w międzynarodowym zestawie WRO 05 in tour zrealizowane zostały w latach 2003-05, cześć z nich to eksperymentalne kreacje audiowizualne i narracyjne, inne wykorzystują obrazy obecnej wokół technologii i związanych z nią rytuałów, indywidualnych i zbiorowych. Obserwacja i kreacja, dramatyzm i pastisz, zabawa kodami kultury, to dominanty prezentowanego zestawu utworów video-art wybranych przez dyrektora artystycznego Piotra Krajewskiego spośród prac biorących udział w konkursie WRO 05.
Zestaw pokazywany w Bytomiu składa się z 16 filmów/prac audiowizualnych. Będzie można zobaczyć m.in. nagrodzony I Nagrodą na tegorocznym WRO obraz Mike’a Stubbsa „Cultural Quarter”. Został on doceniony za doskonałe zrównoważenie rzeczywistości i mediów, istnienia i jego przedstawiania, społecznego voyeuryzmu i kontrolowania w przestrzeni życia miejskiego jednego z miast brytyjskich. Ten mocny obraz obnaża relacje władzy tworzone przez spojrzenie. Inny brytyjski obraz w pokazie WRO 05 in Tour to „Animal Tragic” Tima Macmilliana. Jest to niepokojące spojrzenie na "naturalną historię" naszego współczesnego środowiska miejskiego, odtwarzające trzy odnotowane przypadki, w których ludzie i "przyjazne" zwierzęta źle na siebie oddziaływują – listonosz zabija psa, pies atakuje dziecko, koń zabija rowerzystę.
Obok prac narracyjnych na WRO 05 in Tour będzie można zobaczyć obrazy, które wykorzystują nowe media do pokazania impresyjnej i poetyckiej strony rzeczywistości. Efekt ten został paradoksalnie osiągnięty poprzez skupienie się na technologicznych aspektach świata. „Sliding Whites" Erica Siu Chi-Mana z Chin podejmująca temat zbieżności i struktury, pełna elegenckiego i ciągle zmieniającego się ruchu. Prawie jak w projekcie badawczym, analizującym relacje między ludzkim ruchem a techniczną strukturą. Autor skutecznie namawia nas na słuchanie jego poetyckich rytmów w bieli. Jak sam mówi: "Fuzja Materiałów i Oczu objawia prawdę kolorów. Sliding Whites – reprezentacja koloru i oryginalności obrazu cyfrowego. Praca ta została wyróżniona na WRO 05. Zdobywca III Nagrody na WRO: Counter Volker Schreiner. To niemiecka praca wykorzystująca znaleziony materiał. Wybrane fragmenty wielu filmów, zarówno sławnych jak i zupełnie nieznanych, zostają zestawione zgodnie z systemem numerycznym. Odliczanie wstecz zaczyna się od 266. Gęsty montaż wywołuje uczucie napięcia i trzyma uwagę widza.
Jacek Niegoda, polski twórca poszukujący został wyróżniony na WRO za za interesujący eksperyment z ruchem w przestrzeni publicznej i uchwycenie rytmu radykalnych przemian w Polsce i na świecie.
„Kontestator” zrealizowany przez Niegodę Film pokazuje zdarzenie, które miało miejsce jesienią 1996 roku najdłuższych i w tamtym czasie jedynych schodach ruchomych w Gdańsku. Schody te znajdują się w przejściu pomiędzy dworcem PKP i PKS. W założeniu miała to być akcja fizyczna, a wyszła z niej akcja polityczna.
Ciekawy efekt wizualny został osiągnięty w pracy „Bitcrusher” Haralda Holby’ego z Austrii.
Jury WRO doceniło w nim istotną próbę znalezienia artystycznych i namacalnych obrazów w przestrzenia animacji komputerowej i przemysłu gier wideo. W Bitcrusher przestrzenie tworzy zarówno spojrzenie jak ruch wewnątrz nich. Ta interakcja człowieka i architektury zaciera granice: mieszanie się zakłóca powierzchnie, przestrzenie stapiają się w jedno. Często przywoływana przestrzeń wirtualna otrzymuje nowy wizualny i dotykowy wymiar.
Tegoroczny konkurs WRO wzbudził rekordowe zainteresowanie. Spośród blisko 1200 zgłoszeń z całego świata po intensywnych przeglądach zakończonych w pierwszych dniach kwietnia, komisja selekcyjna wyłoniła 74 prace ekranowe, instalacje medialne, prace sieciowe i usytuowane w Internecie, software, art CD-ROMy, obiekty i performances. Coraz częściej obok klasycznego videoart pojawiają się działania na żywo, czy interaktywne formy instalacji medialnych, często tworzonych przy użyciu autorskiego oprogramowania. Zauważalny jest odwrót od dekoracyjnie traktowanej animacji komputerowej, wzrasta krytyczne zainteresowanie narzędziem, medium oraz wielorakimi postaciami rzeczywistości realnej i komunikacyjnej. 2 grudnia w Bytomskim Centrum Kultury będzie można obejrzeć reprezentatywną selekcję prac z WRO. Dla wszystkich interesujących się współczesną sztuką jest to jedna z niewielu okazji do zapoznania się z tak różnorodna ofertą.
Organizatorzy: Galeria Kronika/ Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
Wstęp wolny.