Przeszło 70 prac Nikifora można zobaczyć w Galerii Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach. Prezentowana kolekcja, w której większość stanowią akwarele, pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Jak pisze Jadwiga Migdał – autorka scenariusza wystawy z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, premiera filmu fabularnego „Mój Nikifor” w 2004 roku, na nowo ożywiła zainteresowanie tym niezwykłym malarzem.
Nikifor (1895 – 1968), którego prawdziwe nazwisko brzmiało Epifan Drowniak, był z pochodzenia Łemkiem. Większość życie spędził w nędzy. Wrodzona wada słuchu i wymowy utrudniała mu kontakt z otoczeniem. W swoich pracach przedstawiał siebie i swój świat. Doceniono je dopiero pod koniec życia artysty, a jego samego uznano za jednego najwybitniejszych malarzy naiwnych świata.
Na wystawie poza akwarelami można zobaczyć obrazy wykonane technikami mieszanymi: temperą, olejem, gwaszem, kredką oraz rysunki ołówkiem. Prace pochodzą z różnych okresów twórczości, duża część z okresu międzywojennego, najbardziej cenionego w dorobku Nikifora.
Reprezentowane są najważniejsze cykle tematyczne, przedstawione w układzie chronologicznym. Są to m.in. portrety, wnętrza kościelne i świeckie z rozgrywającymi się w nich scenami (często z udziałem samego Nikifora), pejzaże podkarpackie i miejskie oraz krynickie wille. Wystawę uzupełnią fotogramy przedstawiające artystę w różnych okresach życia oraz powiększenia postaci z jego obrazów. Dodatkowo można obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Siedleckiego „Człowiek zwany Nikiforem” z 2002 roku.
Wystawa potrwa do stycznia 2006 roku.