W galerii sztuki współczesnej Arsenał w Białymstoku od piątku można oglądać wystawę "Wesołych świat", na której swoje prace pokazuje dziesięciu artystów, m.in. wybitny współczesny malarz – Leon Tarasewicz, który ostatnie swoje prace w Białymstoku wystawiał 10 lat temu. Obok niego wystawiane są prace Agnieszki Tarasiuk, Marzanny Morozewicz, Małgorzaty Niedzielko, Elżbiety Jabłońskiej, Piotra Lutyńskiego, Roberta Maciejuka, Anny Mycy, Doroty Podlaskiej i Mirosława Maszlanko.
Część swoich abstrakcyjnych malowideł, które pokrywają ściany w jednej z sal w Arsenale – Leon Tarasewicz kończył malować jeszcze na kilka godzin przed otwarciem wystawy. Marzanna Morozewicz o Bożym Narodzeniu opowiedziała za pośrednictwem elementarza autorstwa Mariana Falskiego, z którego uczyła się w dzieciństwie. Namalowała obrazy, które są refleksją nad tekstami z tego elementarza, opowiadającymi o świętach nie wprost, tekstami o "śniegu, jodełce czy mrozie".
Jedna z wystawowych prac autorstwa Elżbiety Jabłońskiej dedykowana jest niesieniu pomocy z okresie świątecznym. To kilkadziesiąt białych i czerwonych toreb z materiału, do których widzowie mogą wrzucać przyniesione ze sobą różne drobiazgi. Galeria przekaże je potem potrzebującym.
Agnieszka Tarasiuk wykonała na warsztatach z młodszymi dziećmi ozdoby choinkowe z surowców wtórnych. Powstały bombki z kolorowych, foliowych torebek, czy łańcuchy powycinane z plastikowych kolorowych butelek. Wszystkie ozdoby dzieci powiesiły na choince.
Z leśnych suchych traw pozlepianych prawdziwym woskiem Mirosław Maszlanko wykonał lekkiej konstrukcji dzwon o średnicy i wysokości kilku metrów. Inspirował się olbrzymim dzwonem średniowiecznym Tuba Dei, który znajduje się w Toruniu. Dzwon, kojarzony najczęściej z sytuacjami sakralnymi, ma – zgodnie z przesłaniem wystawy – przypominać m.in. o osobistym, rodzinnym i sakralnym charakterze świąt.
Wystawa będzie czynna do 15 stycznia.