Najstarsze pastorałki pochodzące z różnych krajów, kolędy współczesne, a także te napisane w obozie oświęcimskim – zaprezentują w Izraelu polscy artyści: sopranistka Joanna Sperska, mezzosopranistka Joanna Dobrakowska oraz pianista i tenor Marcin Kozieł.
Niecodzienne koncerty prowadzone przez Marka Wysoczyńskiego odbędą się 4 stycznia 2006 r. w Teatrze Holon w Tel Awiwie, a następnego dnia kolędy zabrzmią również w Ramallah w Centrum Kultury Autonomii Palestyńskiej- kilkanaście kilometrów od Betlejem.
Po zebraniu kolęd z całego świata zostaliśmy zaproszeni do miejsca, w którym kolędy śpiewać, wydawałoby się, jest rzeczą oczywistą – do Tel Awiwu oraz do Ramallah – mówi Marek Wysoczyński, dyrektor Biura Promocji Kultury MW w Gdańsku.
Ciekawostką może być to, że w Ramallach polscy artyści wykonają m.in. utwór skomponowany przez Franciszkanina z Syrii Tytuł utworu to: "Assalamu alayki ya Mariy’am" czyli po prostu Ave Maria. Oprócz arabskiej wersji Ave Maria w repertuarze posiadamy pieśni maryjne w 20 językach świata, jednak o wiele liczniejszy jest zbiór kolęd z całego świata.
Występ polskich artystów w Izraelu organizuje Biuro Promocji Kultury MW z Gdańska na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Tel Awiwie.
Od kilkunastu lat Biuro Promocji Kultury Marka Wysoczyńskiego organizuje w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie koncerty kolęd w Rumunii, Mołdawii i Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie.
Koncerty kolędowe na zaproszenie Ambasad RP, Polskich Instytutów Kultury i Polonii odbyły się już w tak znanych salach jak Lisinski Hall w Zagrzebiu, gdzie wystąpiła m.in. Łucja Prus oraz Zespól Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, Muzeum Enescu z Jerzym Połomskim w Bukareszcie czy Sala Organowa z kolędami w wykonaniu Danuty Błażejczyk.
W tym roku do Mołdawii i Rumunii na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Bukareszcie pojechała Agnieszka Fatyga, a na zaproszenie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Słoweńskiej do Lublijany udała się Lidia Stanisławska.