W najbliższą środę, 4 stycznia 2006 roku o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Zgasło słoneczko ludzkości. Reakcje społeczeństwa polskiego na śmierć Stalina”, która przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Ponad pięćdziesiąt lat, które minęły od śmierci Józefa Stalina jest punktem wyjścia do poznania epoki nazwanej od imienia „przywódcy”. Obok eksponatów związanych ze śmiercią i pogrzebem Stalina, wystawa przedstawia materiały obrazujące jego sylwetkę, kult jednostki, akcje propagandowe, socrealizm, Polskę i świat w dobie stalinowskiej, sylwetki przywódców innych krajów komunistycznych, zbrodnie komunistyczne oraz miejsce Stalina w kolejnych epokach historycznych. Elementem powtarzającym się i łączącym poszczególne plansze jest lista określeń stosowanych wobec osoby „budowniczego nowego świata”.
Dzień 5 marca 1953 roku, w którym umarł Josif Wissarionowicz Dżugaszwili-Stalin to data uważana za początek końca epoki stalinizmu, jednego z najbardziej zbrodniczych systemów jakie ukształtowały się w XX wieku i jednego z najczarniejszych okresów polskiej historii. W roku 1953 w związku ze śmiercią Stalina w społeczeństwie polskim nastąpiła godna pożałowania eskalacja kultu Stalina. Uroczyste obchody, publikacje, „dzieła artystyczne”, hasła, zobowiązania i prawie powszechny „szloch” narodowy to wszystko towarzyszyło śmierci „budowniczego nowego świata”. Oczywiście najbardziej drastycznymi „pamiątkami” uświetniającymi osobę Stalina miały stać się: zrealizowana zmiana nazwy Katowice na Stalinogród, warszawski Pałac Kultury i Nauki im. Stalina i niezrealizowany projekt budowy wielkiego pomnika Stalina.
Wystawa potrwa od 4 do 29 stycznia 2006 roku.
Wernisaż odbędzie się w środę, 4 stycznia 2006, o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.