Dobiega końca wystawa Dąb i Laur. Wieńce poświęcone Adamowi Mickiewiczowi zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 150. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza (26 XI 1855).
Na wystawie zgromadzono pamiątki związane z uroczystym pogrzebem Poety w Krakowie (4 VII 1890). Znaczna ich część znajduje się w Muzeum, a wśród nich wyróżniają się przede wszystkim wieńce – srebrne i wykonane z innych materiałów trwałych (38 sztuk) – oraz szarfy od wieńców z żywych kwiatów (ponad 325 sztuk). Grupy tych zabytków stanowią unikalne i zarazem pełne kolekcje, o ściśle określonej proweniencji i kontekście historycznym, pozwalające m.in. poznać istniejący już w XIX wieku kult Poety. Rodzajem uzupełnienia wspomnianych kolekcji jest również zbiór wieńców z uroczystości jubileuszu setnej rocznicy urodzin Mickiewicza – odsłonięcia pomników w Krakowie (26/27 VI 1898) oraz w Warszawie (24 XII 1898).
Prezentację całości zbiorów, wzbogaconą okolicznościowymi drukami i medalami, fotografiami archiwalnymi oraz innymi pamiątkami, uzupełnią tablice edukacyjne, dokładnie omawiające przypominane wydarzenia.
W ostatnich dniach trwania wystawy mamy Muzeum Narodowe proponuje:
25 stycznia, środa, godz. 18.00
O wieńcach słów kilka
Wykład Moniki Paś – z cyklu „Środy z Mickiewiczem”
26 stycznia, czwartek, godz. 18.00
W cieniu pieśni uskrzydlonej
– spektakl poetycki na podstawie tekstów Adama Mickiewicza, Władysława Bełzy, Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Syrokomli i innych
Scenariusz i opieka pedagogiczna – Monika Rasiewicz.
Wykonanie – studenci II roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
28 stycznia, sobota, godz. 12.00
Zwiedzanie wystawy z jej kuratorem Moniką Paś
29 stycznia, niedziela, godz. 13.00
Projekcja filmu Pan Tadeusz, reż. Andrzej Wajda
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.