W dniach 17-19 lutego w KINIE przy Teatrze Wytwórnia w Warszawie odbędzie się przegląd filmów japońskich zatytułowany „Nieznane arcydzieła”. Zaprezentowane zostaną obrazy, dotąd niewyświetlane w Polsce, z których gros sytuuje się w kanonie najważniejszych osiągnięć kinematografii japońskiej ostatnich czterdziestu lat.
„ – Naszym zamiarem było zaprezentowanie polskim widzom mało znanej, a zasługującej na szczególną uwagę twórczości filmowej – mówi Jacek Karpoluk, filmoznawca zajmujący się estetyką i antropologią kina japońskiego – dlatego w programie przeglądu obok filmów wielkich twórców, prezentowane będę także dzieła nieznanych często rodzimym kinomanom autorów”.
W sali projekcyjnej Teatru Wytwórnia zostanie zaprezentowanych w sumie dziewięć filmów, w tym trzy pełnometrażowe animacje: anime Hayao Miyazakiego Laputa, obraz zrealizowany w 1988 roku, który ostatecznie ustalił kanon estetyczny filmów tego twórcy; Innocence Mamoru Oshii, jedno z największych osiągnięć animacji filmowej ostatnich lat, kontynuujący watki przedstawione w słynnym obrazie anime Ghost in the Shell, oraz Cowboy Bebop: pukając do nieba bram Shinichirō Watanabe, światowy hit SF z 2001 roku.
W programie przeglądu znalazły się dwa filmy Msahiro Shinody, reżysera debiutującego w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych i obok Nagisy Oshimy często kojarzonego z ruchem japońskiej nowej fali (noboru bagu – od francuskiego określenia nouvelle vague). Pierwszy z nich to Sowi Zamek, wielka epicka opowieść, jeden z najważniejszych filmów jidai geki (filmów kostiumowych) dekady lat 90. ubiegłego stulecia. Bajecznie kolorowy, odwołujący się do estetyki teatru kabuki, pełen popisów szermierczych, mający za tło prawdziwe zdarzenia historyczne Japonii drugiej połowy XVI wieku. Drugi film Shinody to starszy o ponad trzydzieści lat obraz zrealizowany w początkach jego kariery czarno biały Zwiędły Kwiat, charakteryzujący się niezwykle kunsztowną kompozycja wizualną, portretujący brutalny świat yakuzy – japońskiej mafii.
Innym reżyserem, który także wprowadzi widza w przestrzeń teatru kabuki, jest mistrz Ichikawy. Jego Zemsta Yukinojo, pełna jest odwołań do tradycyjnych dla tego widowiska toposów i środków wyrazu.
Projekcja filmu Sogo Ishiiego Electric Dragon 80.000 V to niespotykana gratka dla wielbicieli kina autorskiego. Niepokojący, rozegrany w szaleńczym tempie obraz Sogo Ishiiego jednego z liderów kina awangardowego w Japonii.
W sobotni wieczór, dla odważnych kino grozy. Film Kaneto Shindō: Czarny Kot., to klasyczna kwaidan – opowieść grozy. Młody szlachcic podejmuje się wypełnić misję w domu nawiedzanym przez duchy zmarłych kobiet. Jak zakończy się jego wyprawa? Kaneto Shindō, znany w Polsce dzięki Nagiej wyspie, tym razem pokazuje swoją głęboką fascynację spuścizną japońskich sztuk widowiskowych – przede wszystkim teatrem nō.
Przegląd zakończy się w niedzielę, o godzinie 21.00, projekcją filmu Charyzma Kiyoshiego Kurosawy, jednego z najbardziej interesujących i najbardziej utytułowanych współczesnych reżyserów japońskich. W swoim filmie Kurosawa (zbieżność nazwisk z Akirą Kurosawą jest przypadkowa) stawia pytania dotyczące tożsamości współczesnych Japończyków i o charakter relacji jednostka – zbiorowość we współczesnym społeczeństwie japońskim.
Filmy będą wyświetlane po trzy dziennie, godziny projekcji: 16.30, 18.30 i 21.00.
Pokazy są bezpłatne, wejściówka na teren teatru; 5 zł
Fot:.
Zwiędły Kwiat re. Shinoda Masahiro
Electric Dragon 80.000 V re. Ishii Sogo
Laputa re. Miyazaki Hayao
Czarny Kot re. Shindo Kaneto