„Brand New World” nawiązuje tytułem i treścią do klasycznej antyutopii Huxleya („Brave New World”), jednak odnosi problem do dzisiejszych realiów świata hiperkonsumpcji i zamiany wielu elementów rzeczywistości w towar. Dlaczego konsumpcja staje się głównym aspektem naszego życia? Dlaczego mieszkańcy bogatych państw uważają słowo „kupuję” za synonim słowa „jestem”? Czy od takiej cywilizacji można uciec? Czy dostęp do ogromnej ilości towarów i usług czyni nas szczęśliwymi? Na ile wizja stworzona przez Huxleya jest adekwatna do naszych czasów? Film próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, zestawiając obrazy rzeczywistości państw wysokorozwiniętych i Polski.
Prezentacja filmu „Brand new world” (reż. A. Wójcik / E. Jones-Morris, Pol./Wal. 2005, 60’) odbędzie się w 4 miastach w Polsce:
Kraków – 16 marca, kino Mikro. Pokaz połączony z koncertem kultowej londyńskiej grupy Cassetteboy, która nagrała muzykę do filmu.
Warszawa – 22, 26, 27 marca, Kino Lab w Zamku Ujazdowskim 26 marca zapraszamy na spotkanie z autorami.
Łódź – 29 marca, Muzeum Kinematografii, spotkanie z autorami.
Wrocław – 31 marca, kino Atom, spotkanie z autorami.
Ewan Jones-Morris
Jest Walijczykiem, urodził się w 1980 roku w Aberystwyth, wychował w Rhayader. W 2001 roku ukończył studia na kierunku Komunikacji Wizualnej College’u Sztuki i Wzornictwa w Leeds. Przez rok pracował w Szwecji w wideo departamencie centrum kultury w Gävle. Obecnie studiuje w Międzynarodowej Walijskiej Szkole Filmowej w Newport. Mieszka w Cardiff.
Andrzej Wójcik
Urodzony w 1978 roku w Kielcach, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w 2002 roku ukończył politologię. Po studiach wyjechał do Szwecji i przez rok pracował w młodzieżowej organizacji ekologicznej Fältbiologerna. W latach 2004/2005 uczył sie w szkole dla liderów społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych Globalverkstan w Geteborgu.
Ewan i Andrzej spotkali się w Szwecji w 2002 roku i tam wpadli na pomysł realizacji filmu dokumentalnego o społeczeństwie konsumpcyjnym. W Szwecji również wpadła im w ręce powieść Aldousa Huxley’a „Nowy wspaniały świat”, która ostatecznie stała się podstawą ich dokumentu. Film powstawał w latach 2004/2005, finansowany był ze środków UE oraz przez Fundację Sendzimira.
1 komentarz
Widziałam, ciekawa koncepcja, chociaz brakowało mi jakiegos rozwinięcia, jasnej konkluzji co autor chciał powiedziec. Szkoda tez ze dyskusja po pokazie była tak jałowa – ale to oczywiscie nie wina autorów filmu…