Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w 2006 roku świętuje 35-lecie działalności. Obchody jubileuszu zespołu rozpoczną się koncertem galowym 20 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i potrwają do września tego roku.
O godz. 18.30 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: 35 lat historii – osiągnięcia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa jest prezentacją drobnej części zdjęć i trofeów, które stanowią dorobek całego zespołu zgromadzony w ciągu 35 lat działalności. Natomiast o godz. 19.00 odbędzie się koncert otwierający obchody jubileuszu 35-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
Koncert pod honorowym patronatem
JM Rektora UG prof. Andrzeja Ceynowy
Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza
Część I
Wolfgang Amadeusz Mozart “Sinfonia concertante” KV Anh. 9, na obój, klarnet,
róg, flet i orkiestrę
wyk: Józef Raatz – obój
Marek Schiller – klarnet
Edward Doniecki – róg
Wojciech Orawiec – fagot
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku
dyrygent: Marcin Tomczak
Wolfgang Amadeusz Mozart “Vesperae solennes de confessore” KV 339, na głosy solowe, chór, orkiestrę i organy
wyk: Tomasz Szpiec – sopranista
Marcin Ciszewski – kontratenor
Piotr Kusiewicz – tenor
Leszek Skrla – baryton
Hanna Dys – organy
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Chóry Uczelniane Akademii Muzycznej
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku
dyrygent: Marcin Tomczak
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II – w 1997 r. uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Podczas obchodów 25-lecia istnienia „Solidarności” chór występował z Jean Michel Jarrem oraz Kaczmarkiem.
W latach 1994 – 2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. Dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi z Sudwestdeutschen Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg – na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze.
W roku 2005 Akademicki Chór Unwerstetu Gdańskiego brał udział w koncertach upamiętniających rocznice powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania „Porozumień Sierpniowych”: 26 sierpnia wystąpił obok Jean Michel Jarre w koncercie „Przestrzeń Wolności”, a 31 sierpnia wykonał utwór skomponowany przez zdobywcę Oscara Jana AP Kaczmarka „Kantata o wolności”. Koncert Jean Michel Jarre w Stoczni Gdańskiej został wydany na płytach CD i DVD.
Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (listopad 2003), Złoty i Srebrny Medal zdobyty podczas III Światowej Olimpiady Chóralnej w Bremie (III Choir Olympics Bremen lipiec 2004).
Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest Marcin Tomczak – prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku.