„Siedem grzechów głównych” to tytuł wystawy otwartej kilka dni temu na Zamku Królewskim w Warszawie. Przedstawiane są na niej eksponaty ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Wystawa jest powtórzeniem cieszącej się wielkim powodzeniem ekspozycji zaprezentowanej wcześniej w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 2004 roku.
Można na niej podziwiać 125 niezwykle cennych rycin pochodzących ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności, wykonanych pomiędzy XV a XIX wiekiem. Wśród nich miedzioryty Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha, Lucasa van Leyden i niemieckich "małych mistrzów", kompozycje Pietera Bruegla Starszego wydanej w słynnej antwerpskiej oficynie Hieronima Cocka, manierystyczne sztychy z haarlemowskiej szkoły Henrika Goltziusa i XVII-wieczne grafiki z efektownymi kompozycjami Petera Paula Rubensa, Jacoba Jordaensa, Rembrandta van Rijn i Dawida Teniersa.
Ekspozycję uświetnią akwaforty konkurentów Rembrandta, Jacques’a Calotta i Vaclava Hollara, oraz XVIII-wieczne grafiki włoskie i angielskie, w tym prace Williama Hogartha i Richarda Earloma. Kilka plansz prezentuje najwyższy poziom sztuki miedziorytniczej w dziełach grafików francuskich XVIII wieku. Ponadto na wystawie znajdzie się kilka mało znanych rarytasów graficznych z dawnych wieków.
Wprowadzenie do wystawy stanowią ryciny przedstawiające grzech pierworodny. Dalszych siedem części wystawy prezentuje symboliczne konterfekty poszczególnych grzechów, pochodzących z ustalonego w VII wieku kanonu siedmiu grzechów głównych. Są to kolejno: Pycha (Superbia), Chciwość (Avaritia), Nieczystość (Luxuria), Zazdrość (Invidia), Łakomstwo (Gula), Gniew (Ira) i Lenistwo (Acedia). Inicjały ich łacińskich imion utworzyły, zapomniane dziś słowo SALIGIA, używane, w średniowieczu, jako wspólne ich określenie.
Ekspozycja będzie czynna do 14 maja 2006.
1 komentarz
Bylam dzisiaj na tej wystawie (4.4.06) i jestem zachwycona. Te ryciny sa wspaniale!