Od kwietnia do maja 2006 roku, nomadyczna platforma Mobile Studios pojawi się w Bratysławie, Budapeszcie, Belgradzie, Sofii i Gdańsku. Przestrzenie tych miast zostaną tymczasowo zawłaszczone i poddane artystycznej interwencji. Mobile Studios to międzynarodowy pilotażowy projekt mobilnego, autonomicznego produkcyjnego laboratorium dla młodych artystów, muzyków i performerów zainicjowana przez Public Art Lab z Berlina.
Cześć polska projektu nazwana Mobile Webcast Studio w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ma charakter wirtualnego działania czasowego i zostanie zrealizowana jako element Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Łaźnia jako wirtualny partner będzie inicjatorem i przekaźnikiem wydarzeń artystycznych w Gdańsku i pozostałych miastach partnerskich; Stworzy możliwość odbioru i transmisji informacji i obrazu z zaplanowanych koncertów, video instalacji, prezentacji multimedialnych, interwencji malarskich, prezentacji filmowych i dyskusji. Nawiąże też bezpośredni kontakt z ich uczestnikami poprzez łącza internetowe. Szczególnie istotnym dla Łaźni jest problem anektowania przestrzeni publicznej przez sztukę i artystów. Sednem, spotkań i prezentacji w ramach Mobil Webcast Studio będzie więc próbą budowania relacji między dziełem sztuki w sferze publicznej a odbiorcą, stawianiem pytań o narzędzia i sposoby współczesnej komunikacji w przestrzeni miejskiej.
W programie:
11 kwietnia (wtorek)
Otwarcie projektu Mobile Studios w Belgradzie. Transmisja do Mobile Webcast Studio w CSW Łaźnia.
Już 11 kwietnia 2006r. rusza europejski projekt grupy Public Art. Lab zatytułowany Mobile Studios. Tego dnia w Belgradzie, stolicy Serbii w przestrzeni miasta pojawi się trójdzielna platforma sztuki, myśli i zdarzeń Mobile Studios. Obraz z tego wydarzenia przekazany zostanie na ekranie Mobile Webcast Studio w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia od godz. 15.oo 11.04.2006. Od tego dnia aż do 28 maja 2006, codziennie będzie można uczestniczyć w projektach realizowanych w pozostałych miastach partnerskich: Sofii, Budapeszcie i Bratysławie poprzez transmisje internetowe live.
12 kwietnia (środa), 17.oo
wykład+dryf miejski Uliczne Polowanie: Mentalne obiekty [Psychogeograficzny eksperyment] Wilfrieda Hou Je Bek na temat psychogeografii jako jednej z współczesnych metod postrzegania miasta. Zapraszamy na miejski dryf czyli spacer po Gdańsku z Wilfried Hou Je Bek’iem.
13kwietnia (czwartek)
Dokumentacja wykładu oraz dryfu w transmisji do Belgradu.
Uliczne Polowanie: Mentalne obiekty [Psychogeograficzny eksperyment] Wykład i spacer po Gdańsku Wilfrieda Hou Je Bek
28 kwietnia (piątek)
Transmisja live poprzez łącza internetowe do Bratysławy.
godz. 17.oo
‘COMOKO’ gellaturo i Marcin Sokołowski. Cykl aplikacji w formie gier, projekt interaktywny.
godz. 18.oo
ILIOS (Dimitris Kariofilis / laptop ) – koncert muzyki eksperymentalnej i pokaz filmu dokumentalnego pt. [Un]common sounds
1 maja (poniedziałek), godz. 12.oo
Patrycja Orzechowska, Szczęśliwi, którzy idą do pracy. Szczęśliwi, którzy wracają z pracy.- prezentacja muralu w przestrzeni publicznej.
13 maja (sobota)
Ania Witkowska, Adam Witkowski: Matryca oraz REMOTE VIEWER, instalacje video w przestrzeni publicznej oraz w Łaźni. Patrycja Orzechowska, Szczęśliwi, którzy idą do pracy. Szczęśliwi, którzy wracają z pracy. Wideo dokumentacja z procesu tworzenia i otwarcia muralu w transmisji internetowej do Budapesztu.
20 maja (sobota), 19.oo – 01.oo
Europejska noc muzeów w Gdańsku. Performance muzyczny i wiele wydarzeń specjalnych.
27 maja (sobota)
Przestrzenie Dialogiczne – dyskusja poświęcona problematyce wpływu transformacji współczesnego miasta, jego architektury na poziom dostępności kultury i miejsca dla działań artystów. W dyskusji biorą udział Jacek Dominiczak, Dominik Lejman, Monika Zawadzka, Bogna Świątkowska.
"Czy artyści i architekci potrafią zbudować miasto dialogiczne? Czy możliwe jest, by sami twórcy, bez regulacji instytucji urbanistycznych narzucających zasady projektowania w mieście, zbudowali przestrzenie i sytuacje dialogiczne? Czy możliwe jest, by w doktrynie architektury dokonało się przesunięcie od pochwały oryginalności do pochwały złożoności? Czy możliwe jest, by w praktyce budowania wizerunku miasta dokonało się przesunięcie od akceptacji przestrzeni indywidualności do pragnienia przestrzeni spotkania?"
Program architektura+dialog, założony przez Jacka Dominiczaka i Monikę Zawadzką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi prace teoretyczne i projektowe, które skupiają się na konstruowaniu intelektualnych, artystycznych i architektonicznych fundamentów dialogicznego wizerunku architektury współczesnego/przyszłego miasta.
28 maja (niedziela)
Zakończenie projektu Mobile Studios, transmisja z Sofii.
Kuratorzy: Małgorzata Zwolicka, Daniel Muzyczuk, Joanna Charchan