Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie „Midrasz” organizuje w Warszawie Dni Książki Żydowskiej. Program tegorocznej imprezy obejmuje około trzydziestu spotkań autorskich, wykładów, dyskusji i paneli. Imprezy towarzyszące to wystawy, koncerty, pokazy filmów i prezentacje małych form teatralnych. Uzupełnią je warsztaty, m.in. kaligrafii i wycinanki żydowskiej oraz piosenki w języku jidysz. Jednak Dni zostaną poświęcone głównie książce.
Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, a także szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Wychodzą z założenia, że w zwalczaniu uprzedzeń i stereotypów nic tak bardzo nie pomaga jak wiedza, starają się ją jak najszerzej upowszechniać. To właśnie książka staje się pretekstem do głębszego poznania tradycji, kultury, religii i historii Żydów. Prowokuje do dyskusji na tematy trudne, a istotne z punktu widzenia dawnych i współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także dialogu judaizmu z chrześcijaństwem. Spotkania z autorami są dobrą okazją do dyskusji na temat kultury i tożsamości żydowskiej, warsztaty – praktyczną lekcją obyczajów żydowskich, a panele – miejscem wymiany myśli w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poszanowania odmiennych poglądów. Dni Książki Żydowskiej to przede wszystkim okazja do prezentacji nowości wydawniczych i starszych publikacji o tematyce żydowskiej.
Jak co roku na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami w języku polskim i angielskim znajdzie się około ośmiuset tytułów. Obok tego zaplanowany jest panel „Żydowska a chrześcijańska tradycja studiowania tekstów biblijnych. Wokół współczesnych przekładów Biblii” z udziałem księdza Michała Czajkowskiego, Stanisława Krajewskiego, Piotra Pazińskiego, rabina Michaela Schudricha, księdza Lecha Trandy i Jana Turnaua. Przewidziano również seminarium „Literatura o Zagładzie – w poszukiwaniu formy przekazu” z udziałem pisarzy: Mieczysława Abramowicza, Michała Głowińskiego, Piotra Szewca i Józefa Hena, a także dyskusję na temat sytuacji we współczesnym Izraelu z udziałem Eli Barbura, współautora książki „Właśnie Izrael”. W dyskusji „Temat żydowski a współczesna polska polityka historyczna” prowadzonej przez Jerzego Jedlickiego udział wezmą Andrzej Friszke, Zbigniew Gluza, Daniel Grinberg, Jacek Leociak i Tomasz Merta.
W tegorocznym programie Dni Książki przewidziano również rozmowy z: Davidem Mitznerem, Józefem Henem, a także Martinem Pollackiem. Odbędzie się też spotkanie „Dylematy tożsamości – życie w cieniu historii. Austriacka literatura żydowska” z udziałem Adama Krzemińskiego, Jacka Burasa oraz Roberta Schindla, autora powieści „Rodowody”, której fragmenty przeczyta Maria Seweryn. „Jedwabieńskie konteksty” – to tytuł spotkania z Andrzejem Żbikowskim, autorem książki “U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939 – 1941”. Podczas spotkania „Smak żydowskiej kuchni – kobieta, kuchnia, rodzina” – z Małgorzatą Gebert, Helise Lieberman, Moniką Krajewską i Gołdą Tencer rozmawiać będzie Bella Szwarcman-Czarnota. Anna Sobolewska poprowadzi dyskusję „Kobiety biblijne z perspektywy chrześcijańskiej i żydowskiej” z udziałem Elżbiety Adamiak, Kingi Stawikowskiej-Olgyay i Belli Szwarcman-Czarnoty. Żydowskie konteksty i wątki masońskie w biografii W.A. Mozarta omówią Dorota Szwarcman i Tadeusz Cegielski. Waldemar Kuligowski i Kamil „Jakuza” Jaczyński poprowadzą rozmowę na temat izraelskiego hip-hopu. Natomiast Grupa Studnia O. – pierwszy w Polsce zespół skupiający ludzi zajmujących się sztuką opowiadania – zaprezentuje spektakl muzyczny dla dzieci i dorosłych „Mazel kontra Szlimazel, czyli sposób na szczęście” na podstawie „Opowiadań dla dzieci” I. B. Singera. Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha „Światłocienie Jerozolimy” oraz instalacja „Księga pamięci” Krystiany Robb-Narbutt.
21 – 24 maja 2006 r.
Stowarzyszenie „Midrasz”
ul. Twarda 6
00-104 Warszawa