W Warszawie odbędzie się spotkanie z ciekawym pisarzem macedońskim młodego pokolenia Goce Smilevskim autorem wydanej niedawno w Polsce powieści „Rozmowa ze Spinozą”.
Słowo powitalne wygłosi w Tarabuku Ambasador Republiki Macedonii, JE Dimko Kokaroski. Fragmenty książki przeczyta Marcin Troński. O odbiorze literatury macedońskiej w Polsce opowie podczas spotkania Danuta Cirlić-Straszyńska. O książce opowie Roman Kurkiewicz.
Goce Smilevski urodził się w 1975 r. w Skopje. Prozaik, eseista i dramatopisarz. Uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy macedońskich młodego pokolenia. Studiował na Uniwersytecie Cyryla i Metodego w Skopje, na Uniwersytecie Karola w Pradze i na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Wydał dotąd dwie powieści: „Planeta niedoświadczenia” (2000) i „Rozmowa ze Spinozą” (2002).
Bohaterem powieści Goce Smilevskiego jest Spinoza – człowiek o wielu imionach i wielu obliczach. Portugalski Żyd, którego wyparli się Żydzi, amsterdamski kupiec, któremu nigdy nie wiodło się w interesach, jeden z najsłynniejszych filozofów wszech czasów, a równocześnie jedna z najbardziej tajemniczych postaci w dziejach filozofii. Powieść Smilevskiego pokazuje, że w biografii Spinozy odbijają się jak w lustrze wielkie problemy naszej współczesności – problem samotności, wolności i coraz dotkliwszego głodu rozmowy.
„Rozmowa ze Spinozą” zdobyła tytuł macedońskiej książki roku 2002. Prawie natychmiast ukazały się jej tłumaczenia na serbski i słoweński. 12 maja 2006, nakładem Northwestern University Press, ukaże się jej wydanie amerykańskie.
To gotowy scenariusz filmowy. Na horyzoncie pojawił się autor, którego nazwisko naprawdę warto zapamiętać.
Aleksander Kaczorowski, „Gazeta Wyborcza”
Jest to świetna refleksja na temat filozofii Spinozy, ale również traktat o czytaniu, o interpretacji.
Dawid Skrabek, „Arte”
Księgarnio-kawiarnia Tarabuk
11 maja 2006, czwartek, godz. 19.00